۲۰۰۰ میلیارد ریال ارزش مبادلات/ توقف نماد معاملاتی اوراق سخاب۲

لینک کوتاه: https://sakhab.ir/1efhq

از رویدادهای مهم روز جاری توقف اوراق سخاب ۲ بود؛ بدین ترتیب در پایان معاملات امروز ۱۳ آبان‌ماه نماد معاملاتی اسناد خزانه اسلامی در نماد «سخاب ۲۱» به منظور پرداخت مبالغ اسمی این اسناد، متوقف شد.
مدیر عملیات بازار و اعضای فرابورس ایران نیز اعلام کرد که پیرو تصمیمات دولت برای پرداخت به‌ موقع مبالغ اسمی اوراق سخاب ۲ و لزوم برنامه‌ریزی به منظور تسویه این اوراق در سررسید آن، لازم است تمامی دارندگان این اوراق اعم از خریداران، پیمانکاران و دارندگان اسناد خزانه اسلامی شماره حساب بانکی خود را به یکی از کارگزاری‌های عضو فرابورس ایران اعلام کنند؛ چراکه مبلغ اسمی این اسناد خزانه اسلامی در تاریخ سررسید، صرفا به حساب بانکی معرفی‌شده دارندگان این اسناد که در سامانه تسویه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، ثبت‌شده باشد واریز خواهد شد.
همچنین امروز علاوه بر بازگشایی نمادهای معاملاتی «قاروم»، «وآفر»، «چنوپا»، «شرنگی» و «دشیری» به منظور حراج مجدد، نماد معاملاتی اوراق اجاره قطارهای مسافری و باری جوپار نیز پس از پرداخت اجاره‌ بهای سه‌ماهه اوراق بازگشایی شد.
نماد معاملاتی «ذوب» نیز در حالی با بیشترین بازدید از سوی معامله‌گران در روز جاری روبه‌رو شد که با دادوستد بیش از ۵۹ میلیون سهم به ارزش بالغ بر ۴۷ میلیارد ریال، بیشترین حجم و ارزش مبادلاتی را در بین بازارهای اول و دوم به خود اختصاص داد. در مجموع این دو بازار میزبان جابه‌جایی افزون بر ۱۳۲ میلیون سهم بودند که ارزش معاملاتی این مبادلات به ۲۷۸ میلیارد و ۹۱۰ میلیون ریال رسید.
مبادلات انجام شده در بازار پایه به نقل‌وانتقال بیش از ۱۲۹ میلیون سهم به ارزش ۳۳۵ میلیارد ریال انجامید که در میان تابلوهای مبادلاتی این بازار نمادهای «وآرین» و «قاروم» به ترتیب متعلق به شرکت‌های توسعه اقتصادی آرین و قند ارومیه بیشترین حجم و ارزش دادوستدی را به دست آوردند.
ارزش معاملاتی تابلو اوراق تسهیلات مسکن در روز جاری نیز بر ۶۱ میلیارد ریال بالغ شد که این رقم ناشی از خریدوفروش ۸۰ هزار و ۸۵۶ ورقه تسه بود. در نهایت در تابلو اوراق با درآمد ثابت شاهد دست به دست شدن بیش از یک میلیون ورقه به ارزش بالغ بر یک هزار و ۶۰۵ میلیارد ریال بودیم