کارکرد معاملات رسمی «سخاب» از نگاه مدیرعامل فرابورس

لینک کوتاه: https://sakhab.ir/Fz8iC

سنا: عرضه اولیه اوراق سخاب در بازار سرمایه، نرخ سود این اوراق را متعادل کرده است و تعادل در نرخ سود اوراق بدهی یکی از عواملی است که به کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی نیز منجر می‌شود. امیر هامونی، مدیرعامل شرکت فرابورس ایران درخصوص عرضه اولیه اوراق سخاب در فرابورس گفت: ورود اوراق سخاب به یکی از تابلوهای بازار سرمایه کشور اتفاق مثبتی برای اقتصاد کلان است.

وی با اشاره به اینکه زیبنده نظام جمهوری اسلامی نبود که برای اوراق دولتی بازار سیاه و غیررسمی وجود داشته باشد، تاکید کرد: تا پیش از این اوراق سخاب در فضای بازار سیاه معامله می‌شد و خریدار و فروشنده در کوچه یا خیابان یکدیگر را پیدا و برای ثبت معامله به شعبه بانک مراجعه می‌کردند؛ اما از این به بعد این اوراق در یک تابلوی واحد، رسمی و خودانتظام معامله می‌شود. وی ادامه داد: این اوراق قیمت‌های منطقه‌ای داشت؛ یعنی در هر منطقه‌ای با قیمتی متفاوت معامله می‌شد و به‌عنوان مثال قیمت سخاب همدان با تهران یا مشهد تفاوت داشت. هامونی با تاکید بر اینکه از این به بعد اوراق سخاب در یک پلت‌فرم ملی معامله می‌شود، اظهار کرد: هر سرمایه‌گذاری که علاقه‌مند به خرید این اوراق باشد از هر کجای کشور یا خارج از کشور می‌تواند با یک قیمت واحد اقدام به خرید این اوراق کند.

مدیرعامل شرکت فرابورس ایران ادامه داد: نظام‌مند شدن این اوراق با همت و همکاری بانک مرکزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان بورس و کمیته بند «ل» انجام شد تا بازار سیاه این اوراق جمع‌آوری شود. به گفته وی بانک مرکزی به بانک‌ها ابلاغ کرده است که بر اساس قانون از معاملات ثانویه این اوراق منع شوند و به نوعی می‌توان گفت با ورود سخاب به بازار سرمایه، عرضه اوراق دولتی روی ریل خودش قرار گرفت. هامونی در ادامه بر متعادل شدن نرخ سود این اوراق در بازار سرمایه تاکید کرد و گفت: پیش از این و در بازار غیر رسمی نرخ این اوراق به بیش از ۴۰ درصد نیز افزایش یافت اما در حال حاضر این اوراق با نرخ حدود ۱۹-۱۸ درصد در حال معامله هستند و از سودهای نجومی خبری نیست. وی با اشاره به اینکه متعادل شدن نرخ سود اوراق سخاب به دلیل معامله این اوراق در بازار خودانتظام است، گفت: به‌طور کلی همدلی مسوولان برای ورود این اوراق دولتی به بازار سرمایه اتفاق مثبتی است که آثار بسیار خوبی هم خواهد داشت. وی یکی از اثرات مهم ورود اوراق سخاب به فرابورس را تاثیر کاهش نرخ سود این اوراق بر نرخ سود سپرده‌های بانکی دانست و گفت: متعادل شدن نرخ سود اوراق سخاب به کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی نیز کمک می‌کند. هامونی بالا بودن نرخ سود را برای دریافت تسهیلات بانکی از سوی بنگاه‌های اقتصادی مشکل مهمی دانست و افزود: بالا بودن نرخ سود باعث می‌شود که تامین مالی گران تمام شود و پروژه‌ها و طرح‌های توسعه‌ای را متوقف کند. وی در ادامه افزود: بالا بودن نرخ سود بانکی برای مشتری‌های اعتباری نیز مشکل‌ساز است؛ چرا که بسیاری از سهامداران بازار سرمایه اعتباری خرید می‌کنند و این اعتبارها همان وامی است که کارگزاران در قالب عقد مرابحه از بانک دریافت می‌کنند. لذا بالا بودن نرخ سود بانکی باعث می‌شود سود معامله‌گران اعتباری نیز خدشه‌دار شود و اعتبار با نرخ بالا تاثیر مخربی بر بازار سهام می‌گذارد.