پایان هفته پرنوسان فرابورس

لینک کوتاه: https://sakhab.ir/BVpYG

فرابورس طی معاملات روز گذشته، در مسیر کاهشی گام برداشت و فشار فروش از ابتدای معاملات شاخص کل سهام را به سطوح پایین‌تری راند. با وجود نوسانات کم‌عمق متعدد نمودار شاخص، روند کلی آن نزولی بود و در انتهای روز با کاهش ۳۵/ ۰ درصدی (معادل ۵/ ۶ واحد) سطح ۱۸۵۱ واحدی را در اختیار گرفت.

در این میان، فرابورس دیروز میزبان دهمین عرضه اولیه سال جاری شد. ارزش معاملات بازارهای چندگانه فرابورس نیز به نزدیکی ۵۰۳ میلیارد تومان رسید که حاصل داد و ستد بیش از ۹۹۳ میلیون برگه بهادار بود. روز گذشته در بازار اول و دوم نزدیک به ۶۵۷ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۹۲ میلیارد تومان دست به دست شدند. نمادهای «زاگرس»، «مارون» و «میدکو» در مجموع بالغ بر ۱۳ واحد از آیفکس کاستند و در مقابل نمادهای فلزی «ذوب» و «هرمز» ارتقای نزدیک به ۱۰ واحدی آن را سبب شدند. در این میان با وجود بهبود بازار فلزات پایه و همچنین بهای نفت، برخی از نمادهای فلزی با غلبه عرضه بر تقاضا و افت قیمتی مواجه شدند. صنعت فرآورده‌های نفتی نیز شاهد روزی منفی برای معاملات سهام خود بود. به دنبال نوسانات بازارهای جهانی در روزهای اخیر، بی‌اعتمادی سهامداران نسبت به ثبات قیمت‌های جهانی بیش از پیش خدشه‌دار شده و آنها را نسبت به سهام مرتبط بی‌توجه کرده است. با این حال نزدیک به نیمی از معاملات خرد بازار اول و دوم در صنعت فلزات به گردش درآمد که عامل اصلی آن ارزش بالای معاملات سهامی ذوب‌آهن اصفهان بود.

شرکت سهامی ذوب‌آهن، طی اطلاعیه‌ای در سامانه کدال اعلام کرد با راه‌اندازی کوره بلند شماره یک در سال آینده و تأمین مواد اولیه ظرفیت تولید آن تا ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تن افزایش خواهد داشت که تا پایان سال جاری در دستور کار شرکت قرار دارد. از این روی با جلب توجهات به نماد معاملاتی «ذوب» و سایر نمادهای بزرگ فلزی نظیر فولاد هرمزگان جنوب و ارفع، فلزات اساسی روزی مثبت را پشت سر گذاشت. از مهم‌ترین تحولات دیروز فرابورس ایران، عرضه اولیه «زکشت» به‌عنوان دهمین عرضه اولیه این بازار در سال جاری بود. روز گذشته ۲۰ میلیون سهم از کل سهام شرکت کشاورزی مکانیزه اصفهان کشت، با مشارکت ۲۵۳ هزار و ۵۷۵ نفر برای نخستین بار در فرابورس ایران عرضه شد و در نهایت به هر یک از ۲۵۲ هزار و ۲۰۱ کد معاملاتی که در سقف دامنه قیمتی (۳۱۵ تومان) متقاضی بودند، ۸۰ سهم اختصاص داده شد. همچنین روزی که گذشت عمده معاملات در بازار اوراق مشارکت رقم خورد و بیش از دو میلیون ورقه به ارزش افزون بر ۲۲۳ میلیارد تومان خرید و فروش شد. در این میان، نقدینگی معاملات اوراق اسناد خزانه اسلامی بیش از ۱۶۶ میلیارد تومان از ارزش معاملات بازار مزبور را به گردش درآورد. به دنبال رشد قیمتی تمام اوراق خزانه اسلامی، نرخ سود مؤثر آنها با افت ۴/ ۰ واحد درصدی، سطح ۳/ ۲۳ درصدی را در اختیار گرفت.