نماد اسناد خزانه اسلامی در فرابورس کشف قیمت شد

لینک کوتاه: https://sakhab.ir/Z7t6H

با توجه به پذیرش اسناد خزانه اسلامی در نماد «سخاب۵» در فرابورس ایران، روز گذشته در بازار ابزارهای نوین مالی این نماد معاملاتی گشایش یافت و در عرضه اولیه ۹۲۶ هزار و ۶۰۲ ریال قیمت خورد، این در حالی است که پیش از این اوراق سخاب در بازار غیررسمی با نرخ سودهای نجومی مورد مبادله قرار می‌گرفت.

در عرضه اولیه اسناد خزانه اسلامی در نماد «سخاب۵» بیش از ۳۹۲هزار ورقه به ارزش نزدیک به ۳۶۴ میلیارد ریال مورد دادوستد قرار گرفت که بیشترین سهم این معاملات از سوی حقوقی‌ها با در اختیار داشتن ۹۴ درصد از حجم خرید انجام شد. اوراق اسناد خزانه اسلامی با نماد «سخاب۵» ۲۸ اسفند ۹۵ انتشار یافت و ۲۴ بهمن‌ ۹۶ نیز سررسید می‌شود که هنگام سررسید قیمت هر ورقه ۱۰۰‌هزار ریال خواهد بود که از سوی خزانه‌داری کل کشور به حساب آخرین دارندگان آن واریز می‌شود. در حال حاضر پس از عرضه در بازار فرابورس ایران دارای نرخ مؤثر بازده تا سررسید «وای تی ام» ۱۹/۲درصد و نرخ بازدهی ساده ۱۸/۲‌درصد است.

یک‌شنبه هفته آینده نیز شاهد عرضه «سخاب۳» در بازار فرابورس ایران خواهیم بود که طبق اظهارات مدیرعامل و معاون توسعه بازار فرابورس باقی نمادهای سخاب به محض سپرده شدن حجم بیشتری از این اوراق در بازار عرضه خواهند شد. رضا غلامعلی‌پور معاون توسعه بازار فرابورس ایران با بیان اینکه فایده بزرگی که پذیرش این اوراق در بازار سرمایه و فرابورس دارد، این است که یک بازار شفاف و منسجم با یک شبکه کارگزاری در کل کشور وجود دارد، افزود: ضرورتی ندارد که پیمانکار برای فروش این اوراق به دنبال کسی بگردد، یعنی سهولت دسترسی به بازار را داریم و این بازار هم تحت نظارت سازمان بورس اوراق بهادار است.

به گزارش خبرنگار بورس پایگاه خبری آرمان اقتصادی، در پی تاکید وزیر جدید اقتصاد بر عرضه اسناد خزانه بانکی معروف به “سخاب” در بازار ثانویه، این اوراق و رقیب ماه های اخیر بازار سهام با بازدهی ۳۰ -۴۰ درصدی، در فرابورس درج و امروز اولین عرضه آن انجام شد.

براساس این گزارش، عرضه اولین نوع اوراق ، مربوط”سخاب ۵ ” با سررسید ۲۴ بهمن ۹۶ و شامل ۷٫۰۲ میلیون ورقه با قیمت اسمی ۱۰۰ هزار تومانی بود که با معامله ۳۹۲,۶۹۱ ورقه به ارزش ۳۶٫۳ میلیارد تومان ، هر واحد آن ۹۲ هزار و ۶۶۰ تومان کشف قیمت شد تا بازدهی ۱۸ درصدی محاسبه شود.

گفتنی است، حداقل حجم هر سفارش یک ورقه و عامل پرداخت در سررسید،شرکت سپرده گذاری مرکزی است؛ همچنین قیمت پایانی اوراق، میانگین معاملات روزانه اوراق در روز گشایش خواهد بود.