نرخ سود تسهیلات صادرات به ۱۱ درصد رسید

لینک کوتاه: https://sakhab.ir/mQaed

رئیس انجمن مالی اسلامی ایران و مدیر عامل بانک توسعه صادرات از کاهش نرخ سود تسهیلات صادرات به ۱۱ درصد در کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ علی صالح آبادی در برنامه «روی خط بازار» رادیو اقتصاد ضمن اشاره به ابلاغ و اجرای بسته صادرات غیر نفتی افزود: صندوق توسعه ملی منابع خود را در سه بانک عامل توسعه صادرات، صنعت و معدن و کشاورزی سپرده گذاری کرده است تا تسهیلاتی با نرخ ۱۱ درصد در اختیار صادرکنندگان قرار دهند.

وی همچنین اظهارداشت: سپرده گذاری صندوق توسعه ملی نزد بانک توسعه صادرات ایران چهار هزار میلیارد ریال است.

رئیس انجمن مالی اسلامی ایران گفت: صادرات در دنیا به عنوان موتور رشد اقتصادی شناخته می شود.

وی با تقسیم بندی صادرات نفتی و غیر نفتی افزود: درآمدهای حاصل از صادرات غیرنفتی می تواند زمینه های مناسبی را برای برنامه ریزی های کوتاه مدت و بلند مدت در مقایسه با صادرات نفتی فراهم کند.

صالح آبادی اظهار کرد : تنوع بخشی به صادرات غیرنفتی با توجه به مزیت های نسبی بالفعل و بکارگیری ظرفیت های بالقوه در تجارت خارجی می تواند گام موثری برای کاهش اتکا به درآمد نفتی و ایجاد شرایط به نسبت باثبات تری برای همه بخش های اقتصادی محسوب شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود کاهش نرخ سود سپرده های بانکی به ۱۵ درصد را از جمله برنامه های جدی بانک مرکزی طی سال جاری به ویژه ماه های اخیر برشمرد و گفت: این تصمیم آرامش خاصی در سیستم بانکی ایجاد کرده و در عین حال بانک ها ملزم به رعایت نرخ مورد تعیین هستند.

مدیر عامل بانک توسعه صادرات ضمن اشاره به ورود اوراق سخاب به فرابورس افزود: اسناد خزانه اسلامی (اوراق سخاب) در خارج از بورس با نرخ بالاتری عرضه می شد که از این پس با ورود اوراق مزبور به فرابورس با نرخ معقول و منطقی معامله خواهد شد.

وی در مصاحبه با رادیو اقتصاد اظهارداشت: هم اکنون نرخ موثر اوراق سخاب ۱۴ درصد است.

صالح آبادی ضمن تاکید بر تداوم کاهش نرخ سود در سیستم بانکی گفت: بدون شک کالاهای ایرانی متاثر از کاهش بهره بانکی در بازارهای جهانی رقابت پذیر تر خواهند شد.

وی با بیان اینکه ساماندهی موسسات غیر مجاز از دیگر اقدامات خوب سیستم بانکی در کشور است، افزود: این موسسات از معضلات جدی نظام بانکی در مملکت بود.

رئیس انجمن مالی اسلامی ایران اظهارداشت: قانون برنامه ششم توسعه اختیارات خوبی به بانک مرکزی داده است تا این بانک بتواند به کمک دستگاه های مختلف منجمله دستگاه قضایی، نیروی انتظامی وغیره جلوی هرگونه فعالیت موسسات غیر مجاز را در کشور سد کند.

وی در ادامه با اعلام اینکه نرخ سود تسهیلات بانکی بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار ۱۸ درصد است، گفت: در حال حاضر تفاوت بین نرخ سود تسهیلات و سپرده بانکی در کشور سه درصد است.
صالح آبادی افزود: این سه درصد بخشی حق الوکاله بانک و بخش دیگر مربوط به سپرده قانونی است.

وی در مورد سپرده قانونی نیز توضیح داد: بابت هر سپرده ای که از مشتری دریافت می شود ۱۰ تا ۱۳ درصد تحت عنوان «سپرده قانونی» باید در نزد بانک مرکزی تودیع شود.