نرخ سخاب بزودی متعادل می‌شود

لینک کوتاه: https://sakhab.ir/NlcR8

ه گزارش ایِبِنا از روابط عمومی انجمن مالی اسلامی، پانزدهمین نشست تخصصی انجمن مالی اسلامی ایران با موضوع «فرصت ها و چالش های اوراق بهادارسازی بیمه ها در بستر اقتصادی ایران» با حضور علی صالح آبادی رئیس انجمن مالی اسلامی ایران، سیدرسول تاجدار نائب رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت بیمه البرز، سعید صحت دانشیار دانشگاه علامه طباطبائی و رئیس کمیته بیمه اسلامی انجمن مالی اسلامی ایران و سیدمحمدجواد میرطاهر متخصص در حوزه اوراق بهادارسازی بیمه ها و عضو کمیته بیمه اسلامی انجمن، در محل شرکت بیمه البرز برگزار شد.

در ابتدای این جلسه، علی صالح آبادی رئیس انجمن مالی اسلامی ایران ضمن اشاره به ظرفیت های بازار بیمه در ایران و دنیا، از امکان ایجاد پیوند بین این بازار و بازار سرمایه سخن گفت و اشاره کرد که با توجه به ظرفیت های امروز بازار سرمایه می توان از پتانسیل این بازار نیز در توسعه صنعت بیمه استفاده کرد.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات در پاسخ به سوال یکی از حضار درباره ظرفیت بازار سرمایه برای این عرضه این نوع اوراق گفت: در سال های گذشته نیز این سوال در رابطه با عرضه شرکت های اصل ۴۴ وجود داشت و اینکه ممکن است بازار سرمایه ظرفیت این مقدار و این حجم بزرگ را برای عرضه نداشته باشد اما این عرضه ها را انجام دادیم و موفق بود.

وی با بیان اینکه این نوع عرضه ها بازیگران خاص خود را دارد، افزود: همچنین بازار آتی سکه راه اندازی شد که تا روزانه هزار میلیارد تومان هم در مقاطعی معامله داشته ایم؛ این نوع بازار آرام آرام جایگاه و بازیگران خاص خود را پیدا خواهد کرد .

صالح آبادی در رابطه با اسناد خزانه اسلامی (سخاب) افزود: چون این اوراق در بازار ثانویه عرضه نشد، نرخ های غیر متعارفی گرفت و اگر این اوراق در بازار ثانویه پذیرش شود که در آینده نزدیک انجام خواهد شد نرخ این اوراق متعادل خواهد شد.

وی در پایان سخنان خود ضمن تشکر از سیدرسول تاجدار مدیرعامل بیمه البرز و مجموعه بیمه البرز برای برگزاری این نشست گفت: انجمن مالی اسلامی ایران آمادگی خود را برای طراحی مدل های عملیاتی از این اوراق با تمام جزئیات مورد نیاز با همکاری بیمه مرکزی، بیمه البرز و سازمان بورس اعلام می دارد و بنابراین امیدواریم بتوانیم عرضه این اوراق را در آینده نزدیک شاهد باشیم.