مبادلات اوراق تسهیلات مسکن بر مدار رشد قرار گرفت

لینک کوتاه: https://sakhab.ir/MnCz6

با افزایش ۵۰ درصدی حجم و ارزش تسه‌ها؛
مبادلات اوراق تسهیلات مسکن بر مدار رشد قرار گرفت
در نخستین هفته کاری اردیبهشت‌ماه در حالی بازار اول با ۳۷ و ۴۵ درصد افت در حجم و ارزش مبادلاتی مواجه شد که در بازار دوم شاهد رشد ۹ و ۶۸ درصدی در حجم و ارزش دادوستدی بودیم.

در پی دادوستد ۸۵۳ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۷ هزار و ۴۱۵ میلیارد ریال در ۱۴۹ هزار نوبت معاملاتی، حجم و تعداد دفعات معاملات بازارهای نه‌گانه فرابورس طی یک هفته کاری به ترتیب رشد ۱۱ و ۳۵ درصدی را به همراه داشت و در مقابل، ارزش دادوستدها نسبت به هفته گذشته ۱۸ درصد کاهش یافت.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به نقل از فرابوس ایران، در نخستین هفته کاری اردیبهشت‌ماه در حالی بازار اول با ۳۷ و ۴۵ درصد افت در حجم و ارزش مبادلاتی مواجه شد که در بازار دوم شاهد رشد ۹ و ۶۸ درصدی در حجم و ارزش دادوستدی بودیم. بدین ترتیب معامله گران سهام در بازار اول به جابه‌جایی ۳۷ میلیون سهم به ارزش ۶۴ میلیارد ریال اقدام کردند و بازار دوم نیز که رشد چشم‌گیر ارزش مبادلاتی را به همراه داشت، میزبان دست به دست شدن ۳۶۷ میلیون سهم به ارزش ۹۸۶ میلیارد ریال بود.

بازار پایه نیز در هفته منتهی به هفتم اردیبهشت‌ماه عملکرد سبزی را از خود به جای گذاشت و رشد ۲۲ و ۳۴ درصدی حجم و ارزش معاملاتی را نسبت به هفته پیش تجربه کرد که تابلو الف با حدود ۹۰ درصد رشد در حجم و ارزش مبادلات، در صدر این بازار قرار گرفت.

در مجموع در بازار پایه شاهد دادوستد ۴۲۲ میلیون سهم بودیم که این حجم از مبادلات، ارزش ۶۴۲ میلیارد ریالی را به ثبت رساند.

از سوی دیگر نگاهی به مبادلات اوراق در بازار ابزارهای نوین مالی نشان می‌دهد که طی ۵ روز کاری هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم ۲۷ میلیون ورقه بهادار به ارزش افزون بر ۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال در این بازار دست به دست شده است.

در این بازار، اوراق بدهی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله با افت حجم و ارزش مبادلاتی روبه‌رو شدند. این در حالی است که استقبال خریداران و فروشندگان از اوراق تسهیلات مسکن با مبادله ۴/. میلیون ورقه تسه به ارزش ۲۳۹ میلیارد ریال موجب شد حجم و ارزش معاملات هفتگی اوراق تسه به ترتیب ۵۵ و ۵۰ درصد افزایش یابد.

همچنین شاخص کل فرابورس ایران نسبت به آخرین روز کاری هفته پیش با سه واحد کاهش مواجه شد و در ارتفاع ۱۰۶۰ واحدی مبادلات این هفته را خاتمه بخشید.

در هفته‌ای که سپری شد همچنین ارزش معاملات خرد بازار سهام به رقم یک‌هزار و ۴۷۲ میلیارد ریال رسید که از این میزان گروه محصولات شیمیایی بیشترین سهم از ارزش کل معاملات را در اختیار گرفت. ارزش معاملات در این گروه ۲۱۹ میلیارد ریال بود که ۱۵ درصد از ارزش کل معاملات را شامل می‌شد.

در ادامه، گروه‌های فلزات اساسی و انبوه‌سازی، املاک و مستغلات با سهم ۱۴ و ۱۱ درصدی در جایگاه دوم و سوم صنایع فرابورسی با بیشترین سهم از ارزش کل معاملات بازار سهام قرار گرفتند.

در نهایت از رویدادهای مهم هفته نخست اردیبهشت‌ماه می‌توان به ادامه عرضه واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری ایده اینو تک آشنا ۱۲ درصد تادیه در نماد «آشناتک» به مدت ۶ روز کاری در بازار ابزارهای نوین مالی اشاره کرد که تعداد واحدهای قابل عرضه ۲۵ هزار واحد و قیمت عرضه هر واحد ۱۲۰ هزار ریال بود.

همچنین در روز سوم اردیبهشت‌ماه شاهد عرضه یکجای ۲٫۲۹ درصد از سهام غیر مدیریتی شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه در بازار «پایه ج» بودیم که ارزش کل این معامله به بیش از ۱۲۰ میلیارد ریال رسید