ماشین حساب سود اسناد خزانه اسلامی

لینک کوتاه: https://sakhab.ir/RUWYe

فرابورس ایران با عرضه فایل اکسلی تحت عنوان ماشین حساب یا محاسبه گر سود مؤثر اسناد خزانه اسلامی، این امکان را ایجاد کرده تا فعالان اقتصادی و صاحبان یا معامله گران اسناد خزانه اسلامی از جمله سخاب توان محاسبه سود بر اساس قیمت مورد معامله و زمان سررسید اوراق را داشته باشند.

بدیهی است برای استفاده از این فایل نیاز است تا نرم افزار Microsoft Excel روی دستگاه شما نصب باشد و بعد از باز کردن فایل در نرم افزار اکسل گزینه های Enable Editing و  Enable Content  را فشار دهید تا برنامه به صورت کامل و صحیح در اختیار شما قرار گیرد.

برای دریافت فایل مربوط به ماشین حساب سود اسناد خزانه اسلامی کلیک کنید

 

در بخش راهنمای این فایل نوشته شده است :

این فایل به منظور محاسبه سریع و راحت نرخ سود موثر اسناد خزانه اسلامی بر مبنای قیمت معاملاتی و تاریخ تسویه آن طراحی شده است.
در سلولهای مختلف این فایل فرمولهایی به منظور محاسبه تاریخ و نرخ موثر گنجانده شده است و بنابراین قابل تغییر نیستند، اما سلولهایی که پسزمینه زردرنگ دارند، به عنوان پارامتر ورودی قابل تغییر هستند.

 

در قسمت بالای صفحه، تاریخ سررسید و تاریخ تسویه را مشخص فرمایید. منظور از تاریخ تسویه، تاریخی است که با فرض معامله بر مبنای قیمت های داده شده، ارزش معامله در آن تاریخ تسویه خواهدشد. در حال حاضر معاملات اسناد خزانه اسلامی در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران، یک روز کاری پس از آن تسویه خواهد شد.
در این فایل امکانی قرار داده شده است که با استفاده از نرخ مورد انتظار، قیمت اوراق محاسبه شده و یا با تعیین قیمت مورد نظر، سود متناسب با آن محاسبه شود.

 

با توجه به اینکه در بازار مالی ایران، مبناهای مختلفی برای محاسبه سود وجود دارد، در این نرم افزار همه انواع آنها محاسبه شده و جهت مقایسه با سایر فرصتهای سرمایه گذاری اعلام می شوند.

 

نرخ موثر: نرخ سودسالانه یا نرخ موثر نرخی است که مقدار موثر سود سالانه اوراق را بر مبنای فرمول های علمی و با توجه به جریانات نقدی آن و تاریخ سررسید محاسبه می کند. این نرخ قابلیت مقایسه با نرخ سود سایر اوراق بهادار از جمله سود سالانه سهام و نرخ بهره در بازارهای بین المللی از جمله LIBOR و EUBOR را دارد. همچنین جهت مقایسه نرخ سود انواع اوراق بهادار یا سپرده های بانکی با نرخ تورم و تعیین فاصله این دو از هم، از این نرخ استفاده می شود. این فرمول، کلیه جریانهای نقدی آتی اوراق بهادار را به زمان حال تنزیل می نماید.

 

نرخ ساده: نرخ سود سالانه یا ساده در محاسبات ساده و روزمره مردم کاربرد دارد. فاصله قیمتی را در بازه زمانی تا تاریخ سررسید محاسبه کرده و متناسب با طول دوره و طول سال ۳۶۵ روزه آن را بر مبنای سالانه ارائه می نماید. این فرمول بسیار ساده بوده و فقط برای اوراقی که کوپن سود ندارند مانند اسناد خزانه اسلامی یا تنزیل ارزش اسناد تجاری میان بازاریان قابل استفاده است اما برای اوراقی مانند اوراق مشارکت یا سپرده های بانکی که به صورت ماهانه یا سه ماهه پرداخت سود دارند، قابل استفاده نیست. این فرمول به دلیل محاسبات ساده به طور معمول توسط مردم و بازاریان مورد استفاده قرار می گیرد.

 

نرخ بانکی : ترخ سود سالانه یا معادل بانکی که در سیستم بانکی عموما سودها به صورت ماهانه مورد محاسبه قرار می گیرد و این موضوع هم برای سپرده ها و هم برای تسهیلات صادق است. طبیعی است که جذابیت یک سپرده با نرخ سود ۲۰% و پرداخت ماهانه از جذابیت سپرده دیگر با همان سود اما پرداخت سه ماهه یا سالانه بیشتر است. علت اصلی این جذابیت، علاوه بر سلیقه و تمایل سپرده گذار به دریافت سود ماهانه، بالاتر بودن نرخ سود موثر سپرده ای است که دوره های پرداخت سود کوتاهتری دارد. به عنوان مثال سپرده بانکی با نرخ سود ۲۰% و پرداخت ماهانه دارای سود موثر ۲۱٫۹% است. بنابراین اگر شخصی در مقام مقایسه بین یک سپرده ۲۰ درصدی با پرداخت سود ماهانه و سپرده دیگری با نرخ سود ۲۱٫۵ درصدی و پرداخت سود سالانه باشد، طبیعتا اگر فقط نرخ موثر سود برایش اهمیت داشته باشد، باید سپرده اول را انتخاب نماید چون به میزان ۰٫۴% دارای نرخ سود موثر بالاتری است.
از آنجاکه بیشتر مردم با نرخ های جاری سود در سیستم بانکی و نحوه محاسبه ماهانه آن آشناتر هستند، این نرخ ها مبنای مقایسه سود سپرده های مختلف بانکها و همچنین سایر اوراق بهادار قرار می گیرد. به همین دلیل در این نرم افزار محاسبه بازده اسناد خزانه اسلامی با این فرمول هم انجام می شود تا قابلیت مقایسه با سود سپرده ها در سیستم بانکی نیز برای فعالان بازار فراهم شود.