فروش ۱۲ هزار میلیاردی اسناد بدهی دولت

لینک کوتاه: https://sakhab.ir/heyWg

فرابورس ایران با انتشار اطلاعیه ای از پذیرش ۶ مرحله اسناد خزانه اسلامی در نمادهای سخاب ۲ تا ۷ در بازار ابزارهای نوین مالی به ارزش بالغ بر ۱۲ هزار میلیارد تومان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک،فرابورس ایران با انتشار اطلاعیه ای از پذیرش ۶ مرحله اسناد خزانه اسلامی در نمادهای سخاب ۲ تا ۷ در بازار ابزارهای نوین مالی به ارزش بالغ بر ۱۲ هزار میلیارد تومان خبر داد.

انتشار اسناد خزانه اسلامی بانکی بدلیل بازدهی بیشتر رفته رفته موجب شد تا در هفته های گذشته جذب نقدینگی در بورس کاهش پیدا کرده و دادوستد “سخاب” در بازاری غیرمتشکل و خارج از مکانیزم عرضه و تقاضا با سود بیش از ۳۵ درصد انجام شود که این موضوع ریسک‌های خاص خود را به همراه داشت.

بر این اساس در آخرین روز مردادماه امسال بانک مرکزی با صدور اطلاعیه ای تمام بانک ها و موسسات مجاز کشور را مکلف کرد تا از معامله ثانویه اوراق بهادار در بورس خودداری کنند و اعلام کرد: طبق هماهنگی صورت گرفته با سازمان بورس و اوراق بهادار در اجرای مفاد ماده ۲۶ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای مالی کشور، بند الف و تبصره ذیل بند «ب» ماده ۱۰ قانون برنامه ششم توسعه و بند های «الف» و«ب» ماده ۳۶قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور قرار شده است کلیه معاملات ثانویه اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار اسلامی(صکوک) از قبیل اوراق مرابحه و اسناد خزانه اسلامی صرفا در بازارهای متشکل اوراق بهادر تحت نظارت سازمان بورس و با رعایت مقررات این بازارها صورت پذیرد.

از این رو مسعود کرباسیان، وزیر امور اقتصادی و دارایی هم اظهار داشت هرگونه اوراق خزانه تنها باید با نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار در بازار سرمایه عرضه و از انتشار این اوراق خارج از این بازار جلوگیری شود و بر این اساس با دستور سازمان بورس ۶ مرحله اسناد خزانه اسلامی با نماد سخاب که ناشر آن وزارت اقتصاد به نمایندگی از دولت است در فرابورس پذیرش شد.

این گزارش می افزاید: مبلغ اوراق پذیرش شده سخاب ۲ تا ۷ که همگی در تاریخ ۲۸ اسفندماه سال ۹۵ منتشر شده‌اند در مجموع ۱۲۳ هزار و ۲۳۳ میلیارد و ۶۴۸ میلیون ریال است و تاریخ سررسید آن برای «سخاب۲» بیست و دوم آبان ماه جاری، «سخاب۳» بیست و دوم آذرماه، «سخاب۴» بیستم دی ماه، «سخاب۵» بیست و چهارم بهمن‌ماه، «سخاب۶» بیست و هفتم اسفندماه جاری و برای «سخاب۷» بیست و هشتم اسفندماه سال ۹۷ است.

همچین قیمت این اوراق در بازار و با مکانیزم عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و با نزدیک شدن به زمان سررسید، قیمت آن به قیمت اسمی نزدیک‌تر شده تا در سررسید معادل ارزش اسمی آن یعنی یک میلیون ریال شود.

بر این اساس مدیر روابط عمومی فرابورس ایران نیز گفته، به علت سررسید مرحله نخست این اوراق با نماد «سخاب۱» در تاریخ ۲۱ شهریورماه ۹۶، این مرحله از اسناد خزانه در فرابورس پذیرش نشده است و بانک ملی مسئولیت پرداخت وجه اسمی این اوراق را در سررسید بر عهده خواهد داشت.

وی پذیرش این اوراق را در فرابورس قدم مثبتی در مسیر شفافیت معاملات آن ذکر کرد و اذعان داشت: این موضوع در حالی است که تا پیش از این دادوستد اوراق سخاب در بازار غیر رسمی مشکلات بی‌شماری را به ویژه در بحث نرخ سودهای موهوم و عدم امکان نظارت بر معاملات آن پدید آورده بود.

مبینا بنی‌اسدی با تاکید اینکه ملاک دارندگان این اوراق تنها لیستی است که بانک ملی در اختیار فرابورس قرار می‌دهد، افزود: سخاب ۲ تا ۷ در فرابورس پذیرش شده اما ارائه لیست نهایی دارندگان این اوراق از سوی بانک ملی در هفته پیش رو تکمیل می‌شود و پروسه آغاز معاملات ثانویه آن در بازار ابزارهای نوین مالی چند روز زمان می‌برد که مراتب اطلاع‌رسانی خواهد شد.

به گفته وی فرابورس ایران به زودی در قالب یک اطلاعیه رسمی، تاریخ و زمان آغاز معاملات ثانویه این اوراق را به طور عمومی اطلاع‌رسانی خواهد کرد تا امکان معامله آن برای تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی امکان‌پذیر شود.

بنی اسدی موضوع انتشار این اوراق را پرداخت بدهی دولت به طلبکاران از جمله بانک‌ها، پیمانکاران، شهرداری‌ها با اولویت شهرهای زیر۲۰ هزار نفر جمعیت و بدهی‌های مربوط به خرید تضمینی محصولات استراتژیک کشاورزی ذکر کرد و گفت: تاریخ سررسید این اوراق متغیر بوده و به عنوان مثال برای «سخاب ۲» در تاریخ ۲۲ آبان ماه سال جاری و برای «سخاب۷» بیست و هشتم اسفندماه سال ۹۷ خواهد بود.