«سخاب» رقیب جدید بازار سهام

لینک کوتاه: https://sakhab.ir/tdoSd

وضعیت معاملات این روزهای بازار سرمایه ایران نشان می‌دهد که رشد اخیر شاخص صرفا در سایه رشد نمادهای شاخص‌ساز رخ داده و اکثر سهام شرکت‌ها در محدوده قیمتی یک ماه پیش خود قرار دارند. به طور ویژه افت نمادهای پالایشی پس از تعدیلات مثبت و عدم اقبال به سهام گروه فلزات علی‌رغم چشم‌انداز افزایشی سودآوری نشان می‌دهد که بازار همچنان در تردید برای خرید به سر می‌برد. به ویژه آن‌که به دلیل حساسیت بخش زیادی از فعالین بازار به مقاومت‌های شاخص شاهد احتیاط بیشتر در طرف تقاضا هستیم. از این رو عدم باور فعالین بزرگ بازار سرمایه به تغییرات بنیادین پیش روی صنایع مهم‌ترین دلیل احتیاط در طرف تقاضا است.

«سخاب» رقیب جدید بازار سهام

به گزارش پایگاه خبری عصر مالی به نقل از معیار،

در مقطع کنونی بازار سهام با رقیب جدی به نام “سخاب” مواجه شده که بازدهی این اوراق، بازدهی هر نوع ابزار سرمایه‌گذاری دیگری را با چالش جدی مواجه کرده است. باید توجه کرد که بخشی از دلایل بالا بودن بازدهی سخاب ناشی از صرف ریسک نقدشوندگی است که در خارج از بورس قابل معامله است. در واقع اعتراضات سال گذشته فعالین بازار سهام در خصوص عرضه‌ی “اخزا” در بازار و تصمیم مسئولین بازار به خارج کردن این اوراق از بازار سرمایه، به جای رونق بیشتر بازار سهام در نهایت منجر به افزایش بازدهی سخاب شده که رقیب جدی برای بازار خواهد بود.

در گروه شیمیایی، متانول سازها معاملات مثبتی را تجربه کردند که این امر بیشتر در سایه افزایش نرخ دلار رخ داده است .چرا که سودآوری شفن، شخارک و زاگرس حساسیت بیشتری نسبت به افزایش ارز دارد. عبور دلار از محدوده ۳۸۵۰۰ ریال می‌تواند پتروشیمی‌های صادراتی را مورد اقبال قرار دهد چراکه اکثر پتروشیمی‌ها تسعیر نرخ ارز خود را در محدوده ۳۸۰۰۰ ریال پیش‌بینی کرده اند.