رشد ۲ درصدی «آیفکس»

لینک کوتاه: https://sakhab.ir/JBoBS

دنیای اقتصاد : فرابورس ایران هفته گذشته را با رکود نسبی معاملات سهام به پایان برد. در عین حال، قیمت‌ها به‌رغم کاهش ارزش معاملات در روندی صعودی قرار گرفتند. شاخص این بازار در پایان معاملات روز چهارشنبه در سطح هزار و ۷۷ واحد ایستاد تا بازدهی کل فرابورس در مقیاس هفتگی به ۲ درصد برسد. علاوه بر این امر، فعالان فرابورس در هفته اخیر شاهد عرضه سری جدید اسناد خزانه در نماد «اخزا۶۰۴» بودند.

در مجموع طی دادوستدهای هفته اخیر ۲ میلیارد و ۳۴ میلیون برگه بهادار به ارزش ۷۴۲ میلیارد تومان در بین فعالان فرابورسی دست‌به‌دست شد. با وجود این، تحولات در بازارهای اول و دوم متفاوت از دادوستدهای بازارهای پایه و بازار ابزارهای نوین مالی بود. ارزش معاملات سهام فرابورسی از ابتدای دی‌ماه بر مداری نزولی در حال حرکت است. میانگین گردش نقدینگی در بازارهای اول و دوم در هفته‌ ابتدایی دی‌ماه بیش از ۴۳ میلیارد تومان بود. میانگین ارزش معاملات خرد سهام در هفته‌ای که گذشت به ۳۰ میلیارد تومان رسید. در مجموع ارزش معاملات خرد سهام طی هفته گذشته در بازارهای اول و دوم با کاهش ۲۸ درصدی به عدد ۱۵۱ میلیارد تومان رسید. در این بین، بیشترین نقدینگی در معاملات نمادهای زیرمجموعه گروه فلزات اساسی، پتروشیمی و گروه محصولات کاغذی به گردش در آمد. به بیان دقیق‌تر، حدود ۵۸ درصد از نقدینگی به معامله در نمادهای این سه صنعت فرابورسی اختصاص یافت. در مقابل، گروه‌های بانک و موسسات اعتباری، زراعت، خرده‌فروشی، پیمانکاری صنعتی و گروه خودرو و ساخت قطعات از نقدینگی فعال در این دو بازار کمترین نصیب را بردند. علاوه بر نحوه جابه‌جایی نقدینگی در صنایع فرابورسی، بررسی روند قیمت‌ها در این مقیاس نیز قابل توجه است.

در هفته گذشته شاخص ۱۸ گروه فرابورسی افزایش یافت؛ شاخص گروه سیمان با تک‌نماد «سبزوا» تغییر نکرد و ۵ صنعت با افت شاخص مواجه شدند. عنوان بیشترین رشد شاخص در میان صنایع، به ترتیب به گروه‌های خرده‌فروشی، استخراج زغال‌سنگ، کانه‌های غیرفلزی و گروه پالایشی تعلق گرفت. در مقابل، گروه‌های قند و شکر و گروه واسطه‌گری مالی فرابورس به ترتیب با کاهش ۲/ ۵ درصدی و ۷/ ۱ درصدی بیشترین افت شاخص را ثبت کردند. درحالی‌که معاملات در بازار اول و دوم فرابورس با رکودی نسبی مواجه شد در بازارهای پایه شاهد بهبود حجم و ارزش معاملات بودیم. در هفته گذشته در بازارهای پایه بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون سهم به ارزش ۱۱۹ میلیارد تومان دست‌به‌دست شد. حجم معاملات در این بازار حاکی از رشد ۱۸ درصدی-نسبت به هفته منتهی به ۱۳ دی‌ماه- است. ارزش معاملات نیز در این بازه زمانی ۲۷ درصد افزایش داشته است. همچنین گردش نقدینگی در بازار ابزارهای نوین مالی به‌رغم کاهش حجم معاملات، ۱۰ درصد رشد داشت. در هفته گذشته شاهد عرضه اسناد خزانه اسلامی در نماد ۶۰۴ بودیم. در ادامه عرضه‌های اسناد خزانه روز شنبه-امروز- مورخ ۲۳/ ۱۰/ ۱۳۹۶ اوراق اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا ۶۰۱» با تاریخ سررسید هشتم مردادماه سال ۹۷ برای اولین بار پس از پذیرش در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران عرضه می‌شود.