خیز آرام شاخص بورس به سوی کانال ۸۸ هزار واحدی

لینک کوتاه: https://sakhab.ir/DTuhN

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، نمادهای گروه خودرویی، به عنوان جذابترین سهام مورد توجه فعالان بازار سرمایه قرار گرفتند. قیمت نمادهای خودرویی در هفته های اخیر با افت قابل توجهی مواجه شده بود.
کارشناسان معتقد هستند که در رشد امروز نماد خودرویی هیچ دلیل بنیادی مهمی نقش نداشته و توجه سهامداران به نمادهای خودرویی ناشی از افت زیاد در روزهای اخیر و قرار گرفتن آنها در نقاط جذاب قیمتی می دانند.
بر این اساس، گروه خودرو در معاملات امروز بازار بورس در صدر معاملات قرار گرفت. در این گروه ۲۳۷ میلیون سهم به ارزش ۴۰۸ میلیارد ریال داد و ستد شد.
گروه فلزات اساسی به ارزش ۲۱۹ میلیارد ریال و شیمیایی به ارزش ۱۷۴ میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص داد.
در رده چهارم، گروه فراورده های نفتی با معاملاتی به ارزش ۸۸ میلیارد ریال جای گرفت. گروه تامین آب، برق و گاز با معاملاتی به ارزش ۷۶ میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود کرد.
نمادهای خودرو (ایران خودرو) و فارس (هلدینگ خلیج فارس) در معاملات امروز بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند، اما شپنا (پالایش نفت اصفهان)، شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، شتران (پالایش نفت تهران)، فملی (ملی صنایع مس) و حکشتی (کشتیرانی) با افت خود بیشترین تاثیر منفی را بر نماگر بازار سرمایه بر جای گذاشتند.
در معاملات امروز ۶۸۱ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش معاملات بورس به یک هزار و ۶۱۲ میلیارد ریال در ۶۴ هزار و ۹۵ نوبت خرید و فروش شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، ۱۱ واحد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، ۵۴ واحد افزایش یافت.
شاخص قیمت (هم وزن) که بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است، نیز ۴۱ واحد و شاخص آزاد شناور که بیانگر آن بخش از سهام شرکت هاست که قابل معامله در بورس باشد، ۱۰۸ واحد رشد کرد.
شاخص بازار اول که به شرکت هایی اختصاص دارد که از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور شرایط بهتری دارند، ۳۰ واحد پایین آمد اما شاخص بازار دوم بورس ۳۷۳ واحد بالا رفت.

** مبادله ۵۳ میلیارد ریال اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس
دومین روز کاری هفته مبادلات فرابورس ایران با نقل و انتقال ۲۷۳ میلیون ورقه به ارزش بیش از یک ‌هزار و ۵۵۹ میلیارد ریال به پایان رسید.
شاخص کل فرابورس نیز با افت ۲ واحدی روبه رو شد و تا رقم ۹۷۲ واحدی عقب نشینی کرد.
خریداران و فروشندگان اوراق تسهیلات مسکن (تسه) اقدام به دادوستد بیش از ۶۹ هزار ورقه تسه به ارزش ۵۳ میلیارد ریال کردند.
اوراق تسه مهر ماه ۹۶ با مبادله ۲۸ هزار ورقه به ارزش ۲۲ میلیارد ریال بیشترین حجم و ارزش معاملات را به خود اختصاص داد.
در بازار اوراق با درآمد ثابت هم که روز گذشته نماد «سخاب۲» به منظور واریز وجه اسمی این اوراق در سررسید متوقف شد، اسناد خزانه اسلامی در نماد «سخاب۴» روز جاری در صدر ایستاد.
در این نماد بیش از ۱۴۱ هزار ورقه به ارزش بالغ بر ۱۳۷ میلیارد ریال دست به دست شد که بیش از سایر اوراق مورد مبادله در این بازار بود.