جهش یک درصدی شاخص فرابورس

لینک کوتاه: https://sakhab.ir/rXSm4
روز گذشته شاخص کل فرابورس ایران افزایش بیش از ۱/ ۱ درصدی را تجربه کرد.در معاملات دیروز فرابورس بیش از ۳۳۸ میلیون سهم به ارزش حدود ۱۶۵ میلیارد تومان مبادله شد. ارزش معاملات بازار اول و دوم بالغ بر ۵۱ میلیارد تومان بود. ۸۳ میلیارد تومان از پول در گردش معاملات نیز در اختیار بازار اوراق با درآمد ثابت قرار گرفت. بیشترین تاثیر مثبت بر محاسبه شاخص کل این بازار متعلق به شرکت پتروشیمی زاگرس از گروه محصولات شیمیایی بود.

غالب شرکت‌های گروه فرآورده‌های نفتی دیروز با افزایش ارزش سهام خود مواجه شدند. از این گروه، شرکت پالایش نفت لاوان (شاوان) بیشترین افزایش قیمت را تجربه کرد و رتبه دوم جدول نمادها با بیشترین تاثیر مثبت در محاسبه شاخص کل را به خود اختصاص داد. این نماد دیروز پس از برگزاری مجمع سالانه خود به تابلوی معاملات بازگشت و رشد بیش از ۱۵ درصدی قیمت را به ثبت رساند. در مجمع این شرکت که روز یکشنبه هفته جاری برگزار شده بود، به ازای هر سهم ۹۵ تومان سود نقدی تقسیم شد.سهام فولادی فرابورس («ذوب» و «ارفع») نیز دیروز با معاملات مثبتی همراه شدند و زمینه ارتقای بیشتر شاخص این بازار را فراهم کردند.  اعداد و ارقام حاکی از آن بود که ارزش معاملات بازار اول و دوم نسبت به روز سه‌شنبه ۳۲ درصد افزایش یافت. در این دو بازار ۱۱ صنعت فرابورسی از میان ۲۴ گروه رشد شاخص را به ثبت رساندند. در بحث تغییر مالکیت سهام فرابورسی، دیروز سهامداران حقیقی، نزدیک به ۲ میلیارد تومان به سبد سهام خود افزودند. بیشترین ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی متعلق به شرکت پتروشیمی زاگرس سپس تولید و صادرات ریشمک بود. در مقابل بیشترین خالص خرید سهامداران حقوقی در سهام بانک دی رقم خورد. در مجموع سهامداران خرد ۲۰ نماد را به نفع خود تغییر مالکیت دادند.در ۳۲ نماد نیز حقوقی‌ها مالکیت سهام را به نفع خود تغییر دادند.

بازار «اخزا» و «تسه» از دریچه آمار

دیروز بیش از ۸۰۰ هزار اوراق اسناد خزانه اسلامی در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس مبادله شد. ارزش داد و ستد این اوراق به روند افزایشی روزهای اخیر خود ادامه داد تا جایی که ارزش معاملات این بازار دیروز به ۶۳ میلیارد تومان رسید. عمده «اخزا »ها دیروز با رشد قیمت مواجه شدند.البته بیشترین نوسان مثبت در این نماد‌ها به ۲/ ۰ درصد رشد محدود می‌شد.بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد، میانگین نرخ سود مؤثر ۱۹ مرحله از اسناد خزانه در پایان معاملات دیروز در سطح ۱/ ۲۸ باقی ماند. داد و ستد بازار تسهیلات مسکن دیروز با معامله بیش از ۹۹ هزار ورقه «تسه» به ارزش ۶میلیارد تومان به پایان رسید. قیمت این اوراق بین ۶۰ تا ۶۷ هزار تومان نوسان داشت. نوسانات دیروز اوراق امتیاز مسکن، در مجموع نرخ سود تسهیلات را به رقم ۱/ ۲۱ رساند.