تداوم عرضه منظم «سخاب» در فرابورس ایران

لینک کوتاه: https://sakhab.ir/Qb4Cr

معاملات هفته گذشته فرابورس ایران با رویدادهایی همچون عرضه دو مرحله اسناد خزانه اسلامی با نمادهای «سخاب۲» و «سخاب۳» در بازار ابزارهای نوین مالی، درج نماد شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در تابلو الف بازار پایه، انتقال نماد ۶ شرکت به دلیل عدم احراز شرایط لازم برای ماندن در تابلو پایه ب و در نتیجه انتقال این شرکت‌ها به تابلو ج بازار پایه، تمدید اعتبار اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در نماد‌های معاملاتی «تسه۹۳۱۱» و «تسه۹۴۰۵» تداوم یافت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، به نقل از فرابورس ایران، در هفته معاملاتی منتهی به ۲۴ شهریورماه معامله‌گران همچنین اقدام به خرید و فروش ۷۳۸ میلیون ورقه در ۱۷۱ هزار دفعه کردند که ارزش این دادوستدها ۶ هزار و ۸۹ میلیارد ریال بود. رصد معاملات روزانه فرابورس حاکی از آن است بیشترین حجم مبادله اوراق بهادار چهارشنبه به میزان ۲۱۹ میلیون ورقه و بالاترین ارزش معامله سه‌شنبه در رقم یک‌هزار و ۷۹۰ میلیارد ریال رقم خورده است.

در همین حال ارزش بازار فرابورس نیز در ادامه روند رو به رشد خود نزدیک به ۳ درصد افزایش یافت تا از ابتدای سال حدود ۴ درصد رشد کند. اگرچه در این میان شاخص کل فرابورس با افت اندک ۰٫۴ درصدی روبه رو شد و نتوانست رکورد دیگری همچون هفته‌های پیشین به ثبت برساند.

نگاهی به معاملات صورت گرفته در بازارهای فرابورس نیز نشان می‌دهد به ترتیب در بازارهای اول، دوم و پایه سهامداران تعداد ۷۲، ۳۷۲ و ۲۷۸ میلیون سهم را به ارزش ۱۳۳، یک هزار و ۲۱۱ و ۴۰۳ میلیارد ریال دست به دست کرده‌اند که این ارقام در مقایسه با هفته پیشین با کاهش همراه بود.

بازار ابزارهای نوین مالی نیز در هفته‌ای که گذشت میزبان دادوستد ۱۶ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۴ هزار و ۳۴۲ میلیارد ریال قرار گرفت که در میان ابزارهای معاملاتی این بازار تنها اوراق بدهی با افزایش حجم و ارزش دادوستدها همراه شد.

اوراق بدهی به میزان ۴ میلیون ورقه به ارزش ۳ هزار و ۹۰۹ میلیارد ریال، اوراق تسهیلات مسکن به تعداد ۳۰۰ هزار ورقه به ارزش ۲۵۱ میلیارد ریال و در نهایت ETFها با نقل و انتقال ۱۱ میلیون ورقه به ارزش ۱۸۲ میلیارد ریال معاملات هفته گذشته را خاتمه دادند. اوراق بدهی نزدیک به ۱۰ درصد با رشد حجم و ارزش معاملات روبه‌رو شد.

در همین حال ارزش معاملات خرد بازار سهام شامل معاملات بازارهای اول، دوم، پایه، مشتقه و بازار شرکت‌های کوچک و متوسط به رقمیک‌هزار و ۶۷۳ میلیارد ریال در هفته قبل رسید که از این میزان گروه فلزات اساسی با ارزش معاملات ۲۵۶ میلیارد ریال ۱۵ درصد از ارزش کل معاملات بازار سهام فرابورس را در اختیار گرفت و در صدر ایستاد. پس از این گروه صنایع اطلاعات و ارتباطات، محصولات شیمیایی و محصولات کاغذی در جایگاه دوم تا چهارم قرار گرفتند.

انتقال ۶ شرکت از تابلو «پایه ب» به تابلو «پایه ج»

‌از سوی دیگر با توجه اطلاعیه منتشر شده در سامانه کدال در ۱۱ اسفند سال ۹۵ و در راستای طبقه‌بندی شرکت‌های بازار پایه فرابورس ایران، بر اساس زمان‌بندی اعلام شده مطابق با مصوبه ۲۵ شهریور امسال کمیته درج فرابورس ایران، شرکت‌هایی که در دوره مالی مورد رسیدگی بیش از سه مرتبه اطلاعات مورد نظر در «دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان بورس» را ارائه نکرده‌اند به تابلو «پایه ج» منتقل می‌شوند و در این تابلو قابلیت معامله برای سهام آن‌ها مهیا می‌شود.

‌بدین ترتیب ۶ شرکت ایرانیت با نماد «سایرا»، سرمایه‌گذاری فنی و مهندسی مشانیر با نماد «ومشا»، ساختمان اصفهان با نماد «ثاصفا»، سرمایه‌گذاری صنایع ایران با نماد «وایرا»، کارخانه‌های صنعتی آزمایش با نماد «لازما» و سرمایه‌گذاری معیار صنعت پارس با نماد «معیار»، به دلیل عدم افشای اطلاعات به تابلو «پایه ج» منتقل می‌شوند.

نماد معاملاتی این ۶ شرکت ‌‌در پایان معاملات روز شنبه مورخ ۲۵ شهریور متوقف می‌شود و از روز چهارشنبه مورخ ۲۹ شهریورماه معاملات آن‌ها در تابلو «پایه ج» بازار پایه آغاز می‌شود.

در همین حال در بازار ابزارهای نوین مالی نیز طی دو هفته اخیر اسناد خزانه اسلامی با نمادهای سخاب۲، ۳ و ۵ عرضه شده و یکشنبه هفته آتی نیز «سخاب۴» در این بازار عرضه می‌شود. با عرضه اوراق سخاب‌ مذکور نرخ سود این اوراق تا حداکثر ۱۹ درصد نسبت به بازار غیررسمی کنترل شده است.