بازار در انتظار تصمیمات دولتمردان

لینک کوتاه: https://sakhab.ir/GJkOW

در چند ماه گذشته اتفاقات خوبی برای بازار سرمایه رقم خورده است ، جلسات مستمر وزارت اقتصاد با مدیران سازمان بورس ، کاهش نرخ سود بانکی ، شناسنامه دار کردن موسسات مالی و بانکی ، عرضه اوراق سخاب در فرابورس وهم چنین ایجاد صندوق تثبیت بازار سرمایه و..که قطعا در بلند مدت به نفع بازار خواهد بود.

اما در شرایط کنونی در بازار سرمایه پس از توقف چند ماهه ، باترافیک شدید عرضه اولیه دربورس وفرابورس مواجه هستیم . که این روند با توجه به حجم پایین معاملات نتوانسته است به شادابی  وپویایی بازار کمک کند وباعث بلیعده شدن نقدینگی داخل بازار شده است .

اگر به عقب بازگردیم به وضوح خواهیم دید تصمیم گیری افراطی چه در بعد کمی وچه در بعد کیفی در نهاد تصمیم گیر ، دربلند مدت تبدیل به پاشنه آشیل بازار خواهد شد.

این روزها  فعالان بازار سرمایه به عرضه های پی درپی  شرکت هایی باسرمایه پایین و نحوه عرضه های اولیه انتقاد دارند. امیدواریم شرکت محترم بورس به هنگام پذیرش شرکت ها وعرضه آنها  وسواس بیشتری به خرج دهد.

بازار سرمایه همچنان در روزهای گذشته شاهد ضعف در طرف تقاضا بوده که متاثر از چند عامل است :

مهمترین آن ریسک غیر سیستماتیک وبرجام است، که در این بین لفاظی ها وتصمیمات نابخردانه رئیس جمهور ومسئولان امریکایی به آن دامن زده است . باید توجه کرد که اگر چه اجماع جهانی برحفظ برجام است اما سرمایه گذاران خارجی هنوز منتظر تصمیم گیری کنگره هستند.

‌در داخل کشور نیز با نوسانات قیمت ارز و بودجه سال اینده روبه رو هستیم . در روزهای گذشته بعد از چندین سال شاهد صفوف تشکیل شده در صرافی ها بودیم که بانک مرکزی به خوبی توانست به این تقاضا پاسخ دهد و امروز خوشبختانه در کشورشاهد کمبود منابع وآشفتگی ارزی نیستیماما باید در نظر گرفت سرکوب رشد قیمت ارز بر متغیرهای اقتصادی کشوراثرات مخربی خواهد داشت وباعث فشرده شدن این فنر خواهد شد،که در اینده قطعا بروی اقتصاد ما تاثیر خواهد گذاشت.

بایستی سازوکار تک نرخی ودرنهایت واقعی شدن نرخ ارز را در کوتاه ترین زمان ممکن انجام دهیم چراکه این مسئله در شدت جذب سرمایه گذاری خارجی بسیار موثر بوده ومشوق خوبی برای شرکتهای صادراتی خواهد بود.

از دیگر مواردی که در سال آتی می تواند محرک روانی مناسبی برای بازار سرمایه باشد ، افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی است که تصمیم گیریهای دررمورد آن شده وباید همراه با بودجه به مجلس ارائه شود.

با توجه به رشد تدریجی دلار شاهد تحرکاتی دربازارهای مختلف هستیم که به نظر بنده رشد تدریجی دلار می تواند کمکی جهت خروج از رکود وانجام معاملات اقتصادی در سایر صنایع باشد.

در گزارش های ۶ ماهه به خوبی تاثیر رشد قیمت های جهانی فلزات به خصوص فولاد و بیلت دیده شده است که با توجه به ظرفیت خالی بنگاه ها که بواسطه تحریم ها و هزینه های بالای بانکی ، می توان به تداوم سودآوری امیدوار بود.

بازار در نیمه دوم سال جاری پتانسیل رشد بیشتری خواهد داشت وقطعا معامله گران با انتخاب سبد سهام بنیادی وهمچنین شرکتهای صادرات محور می توانند از این فرصت استفاده کنند .

درماه های آتی صنایعی همچون : غذایی ، لبنیاتی ، پالایشیها و فلزات آهنی می توانند جزو گروه های پیشرو بازارسرمایه باشند.

به قلم شهرام عجمی کارشناس بازار سرمایه