بازار ثانویه اوراق سخاب به بورس تهران می‌آید/ جذابیت سهام در بورس با کاهش نرخ سود بانکی

لینک کوتاه: https://sakhab.ir/ovmag

بخشی از اسناد خزانه اسلامی با نام اخزا در فرابورس معامله و بخشی از اسناد خزانه دولتی با عنوان سخاب در خارج از بورس معامله می شود .

بازار ثانویه اوراق سخاب به بورس تهران می‌آید

قالیباف اصل تصمیم دولت مبنی بر کاهش نرخ سود بانکی را گامی مهم برای رونق اقتصاد کشور و در نتیجه بازار سهام بر شمرد و خاطرنشان کرد: در این صورت بسیاری از پروژه های توجیه اقتصادی پیدا می کند و با توجه به اینکه پی بر ایی با نرخ سود بانکی ارتباط معکوس دارد بطور حتم شاهد جذابیت سهام در بورس هم خواهیم بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه(سنا) و به نقل از اقتصاد آنلاین، حسن قالیباف اصل در خصوص وضعیت بازدهی اوراق سخاب و اخزا در بازار خارج از بورس گفت: بخشی از اسناد خزانه اسلامی با نام اخزا در فرابورس معامله و بخشی از اسناد خزانه دولتی با عنوان سخاب در خارج از بورس معامله می شود .

مدیرعامل بورس تهران با تاکید بر اینکه طبق قانون برنامه ششم توسعه مقرر شد خرید و فروش این اوراق در بازارهای متشکل صورت گیرد، تصریح کرد: هرچه معامله این اسناد در بازارهای شفاف صورت گیرد، قیمت آن نیز شفاف تر خواهد بود؛ همچنین نرخ بازده این اوراق یا همان هزینه پول در معاملات انجام شده در بورس بسیار پایین تر از معامله در خارج از بورس است.

وی به نوپا بودن بازار بازار بدهی اشاره کرد و اظهارداشت: ایجاد بازار بدهی در بازار سرمایه به نوعی فرصت تامین مالی است و در تامین مالی به شرکت ها و بخش های دولتی کمک بسزایی می کند.

قالیباف اصل با تاکید بر اینکه تشکیل بازار بدهی در بازار سرمایه برای شفافیت و انضباط مالی بیشتر بوده است، گفت: قرار است بازار ثانویه اوراق سخاب نیز در بورس مورد معامله قرار گیرد.

مدیرعامل بورس تهران همچنین در پاسخ به کاهش نرخ سود بانکی و تاثیر آن بر بازار سهام نیز بیان داشت: بطور حتم یکی از مشکلات اقتصادی حاکم در کشور نرخ بالای سودهای بانکی است و این به معنای هزینه مالی بالا محسوب می شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه بنگاه های اقتصادی نیاز مبرم به تامین مالی دارند؛ تصریح کرد: وقتی نرخ سود بانکی بالا باشد تامین مالی با هزینه بالاتری به دست آنها می رسد و به دلیل بالا بودن نرخ سود بانکی بسیاری از پروژه ها توجیه اقتصادی خود را از دست می دهند.

وی تصمیم دولت مبنی بر کاهش نرخ سود بانکی را گامی مهم برای رونق اقتصاد کشور و در نتیجه بازار سهام بر شمرد وخاطرنشان کرد: در این صورت بسیاری از پروژه های توجیه اقتصادی پیدا می کند و با توجه به اینکه پی بر ایی با نرخ سود بانکی ارتباط معکوس دارد بطور حتم شاهد جذابیت سهام در بورس هم خواهیم بود.