افزایش حجم و ارزش معاملات فرابورس/ آیفکس در پله ۹۶۷ واحدی

لینک کوتاه: https://sakhab.ir/1ebsZ
به گزارش ایران اکونومیست به نقل از روابط عمومی فرابورس ایران؛ در جریان بازار امروز سهامداران همچنین اقدام به مبادله ۱۰۹ میلیون سهم به ارزش ۳۰۴ میلیارد ریال در مجموع بازارهای اول و دوم کردند.
نماد ذوب آهن اصفهان با مبادله ۳۶ میلیون سهم به ارزش ۲۸ میلیارد ریال بیشترین حجم و ارزش معاملات را به دست آورد. پس از آن نماد نماد گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی بالاترین حجم و نماد سرمایه‌گذاری مس سرچشمه بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کرد.
سهامداران در بازار پایه نیز اقدام به خرید و فروش ۱۴۹ میلیون سهم به ارزش بیش از ۲۴۸ میلیارد ریال کردند. نماد شرکت آلومتک در صدر این بازار ایستاد.
از سوی دیگر معامله ۹۰۹ هزار ورقه بهادار به ارزش ۹۰۹ میلیارد ریال ماحصل داد و ستدهای امروز بازار اوراق با درآمد ثابت است. امروز اسناد خزانه اسلامی در نماد «سخاب۴» پرمعامله‌ترین اوراق این بازار که بیشترین ارزش معاملات را در اختیار گرفت شناخته شد.
با توقف نماد «سخاب۲» در این بازار، اوراق سخاب ۳ تا ۷ هم‌ اکنون دارای نرخ موثر بازده تا سررسید از ۱۴٫۸ درصد تا ۱۶٫۸۴ درصد هستند و بازده ساده آن‌ها نیز در محدوده ۱۵ درصد در نوسان است.
اوراق تسهیلات مسکن نیز روز جاری به میزان ۵۹ هزار ورقه به ارزش ۴۵ میلیارد ریال معامله شدند. تسه مهرماه ۹۶ با حجم و ارزش معاملاتی بیشتری نسبت به سایر اوراق تسه همراه شد و در صدر این تابلو ایستاد.
در نهایت در پایان معاملات امروز شاخص کل فرابورس با افت ۰٫۶ واحدی در ارتفاع ۹۶۷ واحدی قرار گرفت. دو نماد از گروه فلزات اساسی با نام‌های «میدکو» و «ذوب» تا سطح ۱٫۶ واحد تاثیر منفی بر این نماگر داشتند.
این در حالی است که تاثیر مثبت بر آیفکس از جانب نمادهای «شراز»، «سرچشمه»، «زاگرس»، «شاوان» و «بمپنا» تا سطح ۰٫۷ واحد مانع از افت بیشتر این شاخص شد.