افزایش بیش از ۳۰ درصدی حجم و ارزش معاملات فرابورس ایران

لینک کوتاه: https://sakhab.ir/V5QzT
نخستین ماه از فصل پاییز برای بازار فرابورس ایران در حالی سپری شد که متغیرهای حجم، ارزش و تعداد دفعات معاملات با رشد مواجه شد و در مقابل شاخص کل و ارزش بازار کاهش یافت.
ه گزارش ایران اکونومیست به نقل از روابط عمومی فرابورس ایران، مهر ماه ۹۶ در بازار فرابورس با مبادله ۵ هزار و ۸۲۱ میلیون ورقه در یک میلیون و ۵۴۸ هزار دفعه به پایان رسید که ارزش دادوستدهای صورت گرفته ۴۷ هزار و ۳۴ میلیارد ریال بود.
بدین ترتیب در مقایسه با مهرماه سال گذشته شاهد افزایش ۳۷، ۳۲ و ۱۵۸ درصدی حجم، ارزش و تعداد دفعات معاملات بودیم. همچنین در ۲۰ روز معاملاتی این ماه روزانه به صورت متوسط ۲۹۱ میلیون ورقه به ارزش ۲ هزار و ۳۵۲ میلیارد ریال مورد مبادله قرار گرفت.
در ماه گذشته همچنین رویدادهای مختلفی نیز در فرابورس ایران رقم خورد که از آن جمله می‌توان به ۴ عرضه اولیه سهام در بازار دوم، عرضه آخرین مرحله سخاب با نماد «سخاب۷» در بازار ابزارهای نوین مالی، پذیره‌نویسی سهام جدید ناشی از سلب حق تقدم گروه اقتصادی کرمان خودرو، قطعیت معامله ۱۰۰ درصدی اوراق مستقیم و بی‌واسطه یک طرح صنعتی در بازار دارایی فکری، گشایش نماد اوراق اجاره دولت به منظور بازپرداخت بدهی‌های وزارت علوم و اتمام پذیره‌نویسی واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه توسعه فناوری آرمانی اشاره کرد.
بر این اساس در بازار دوم عرضه اولیه سهام شرکت‌های تولید و صادرات ریشمک در گروه مواد و محصولات دارویی، لیزینگ ایران و شرق در صنعت واسطه‌گری مالی و پولی، آسیا سیر ارس در گروه حمل و نقل و در نهایت شیر پاستوریزه پگاه آذربایجان شرقی در صنعت محصولات غذایی به جز قند و شکر صورت گرفت.
بازار ابزارهای نوین مالی نیز میزبان عرضه آخرین مرحله از اسناد خزانه اسلامی در نماد «سخاب۷»  قرار گرفت که در نتیجه آن قیمت هر ورقه ۸۰۰ هزار ریال کشف قیمت شد. همانطور که اشاره شد قطعیت معامله طرح صنعتی «لیوان استوانه‌ای با در فشاری» به ارزش ۳ میلیارد ریال در بازار دارایی فکری نیز از دیگر رخدادهای این ماه پر خبر به شمار می‌رود.
** در بازارهای فرابورس چه گذشت؟
رصد کلی معاملات انجام شده در بازارهای فرابورس ایران نیز حاکی از آن است حجم دادوستدها به غیر از بازار اول در بازارهای دوم، پایه و ابزارهای نوین مالی افزایش یافته و ارزش دادوستدها نیز به ترتیب در دو بازار اول و دوم با افت و در مقابل در بازارهای پایه و ابزارهای نوین مالی با رشد مواجه شده است.
دادوستد اوراق بدهی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق تسهیلات مسکن نیز در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس روند رو به رشدی را در ماه گذشته تجربه کرد به طوری که به ترتیب افزایش ۱۳، ۱۰۸ و ۷۲ درصدی حجم و ۱۲، ۱۴۵ و ۵۲ درصدی ارزش معاملات در خصوص این ابزارهای معاملاتی به ثبت رسید.
** رصد معاملات صنایع فرابورسی
ماه گذشته ارزش خرد معاملات بازار سهام شامل دادوستدهای انجام شده در بازارهای اول، دوم، پایه، مشتقه و SME به رقم ۸ هزار و ۷۸۷ میلیارد ریال رسید که از این رقم گروه انبوه‌سازی سهم ۱۳ درصدی را به خود اختصاص داد و در جایگاه نخست ایستاد. در این صنعت یک‌هزار و ۱۲۹ میلیارد ریال سهام مورد مبادله قرار گرفت.
پس از این گروه صنایعی مانند «فلزات اساسی»، «محصولات شیمیایی»، «حمل و نقل» و «مواد و محصولات دارویی» در جایگاه دوم تا پنجم گرو‌ه‌هایی که بیشترین سهم از ارزش کل معاملات را به خود اختصاص دادند، ایستادند و به ترتیب سهم ۱۲، ۱۰، ۹ و ۷ درصدی را در اختیار گرفتند.
در نهایت در آخرین روز معاملاتی مهرماه شاخص کل در ارتفاع ۹۴۳ واحدی ایستاد که در مقایسه با روز پایانی معاملات در شهریورماه افت ۱٫۵ درصدی را نشان می‌داد، اما کماکان بازدهی آیفکس از ابتدای سال حدود ۸ درصد به ثبت رسید.