بازار سیاه سخاب جمع شد

لینک کوتاه: http://sakhab.ir/6LRj2

مدیرعامل فرابورس ایران اعلام کرد: عرضه اوراق بدهی بانکی موسوم به سخاب در بازار سرمایه، نرخ سود این اوراق را متعادل کرد. به گفته امیر هامونی، در پی انتشار ابلاغیه بانک مرکزی، و منع بانک ها از معاملات ثانویه اوراق سخاب و به دنبال ان ورود اوراق سخاب به بازار سرمایه ، بازار مبادله اوراق بدهی دولتی بر روی ریل اصلی و درست خودش قرار گرفت.

او تاکید کرد: تا پیش از این اوراق سخاب در بازار سیاه معامله می شد و خریدار و فروشنده در کوچه یا خیابان یکدیگر را پیدا و برای ثبت معامله به شعبه بانک مراجعه می کردند؛ اما از این به بعد این اوراق در یک تابلوی واحد، رسمی و خودانتظام معامله می شود.او ادامه داد: این اوراق قیمت های منطقه ای داشت؛ یعنی در هر منطقه ای با قیمتی متفاوت معامله می شد و به عنوان مثال قیمت اوراق سخاب در همدان با تهران یا مشهد تفاوت داشت.هامونی با تاکید بر این‌که از این پس اوراق سخاب در یک پلتفرم ملی معامله می شود، گفت: هر سرمایه گذاری که علاقه مند به خرید این اوراق باشد از هر کجای کشور یا خارج از کشور می تواند با یک قیمت واحد اقدام به خرید این اوراق کند.

پایان نرخ های نجومی

مدیرعامل فرابورس ایران بر متعادل شدن نرخ سود این اوراق در بازار سرمایه تاکید کرد و گفت: پیش از این و در بازار غیر رسمی نرخ این اوراق تا ۵۰- ۴۵ درصد نیز بالا می رفت اما در حال حاضر این اوراق با نرخ حدود ۱۹-۱۸ درصد در حال معامله هستند و از سودهای نجومی خبری نیست .

امیر هامونی با اشاره به اینکه متعادل شدن نرخ سود اوراق سخاب به دلیل معامله این اوراق در بازار خودانتظام است، گفت: به طور کلی همدلی مسوولان برای ورود این اوراق دولتی به بازار سرمایه اتفاق مثبتی است که آثار بسیار خوبی هم خواهد داشت. او یکی از اثرات مهم ورود اوراق سخاب به فرابورس را تاثیر کاهش نرخ سود این اوراق بر نرخ سود سپرده های بانکی دانست و گفت: متعادل شدن نرخ سود اوراق سخاب به کاهش نرخ سود سپرده های بانکی نیز کمک می کند.هامونی درباره تاثیر کاهش نرخ سود بانکی بر بازار سرمایه گفت: نرخ سود بالای بانکی باعث می شود نرخ مورد انتظار برای بازدهی در سهام بالا برود که به مفهوم کاهش نسبت قیمت به درآمد است، این متغیر که کاهش یابد، یعنی بازار سهام با روند نزولی مواجه می شود.

ارزش بازار اوراق بدهی

مدیرعامل فرابورس با اشاره به ارزش ۳۰۰ میلیارد تومانی حجم بازار اوراق سخاب ۲ الی ۷ عرضه شده در بازار سرمایه، گفت: ارزش مجموع این اوراق ۱۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان است که تا کنون۱۰ هزار ملیارد تومان از آن به پیمانکاران تخصیص پیدا کرده است که در فرابورس قابل معامله خواهند بود و به تدریج نماد های آنها گشایش و کشف قیمت می شوند.

برنامه نجات اوراق مشارکت سررسید شده

مدیرعامل فرابورس ایران با اشاره به این که سه ماه از موعد سررسید اوراق مشارکت شهرداری های مشهد ، قم ، تبریز و تهران سپری شده و خطر نکول دارندگان این اوراق را تهدید می کند، تاکید کرد: ریسک اوراق شهرداری ها در دنیا از اوراق دولتی کمی بالاتر است و سرمایه گذاران بطور معمول این موضوع را مد نظر قرار می دهند. موضوع ایفا نشدن تعهدات ناشر اوراق مذکور در موعد سررسید تایید می شود اما درباره اینکه این اوراق نکول می شوند در حال حاضر نمی توان با اطمینان سخن گفت زیرا موضوع نکول با تاخیر فرق می کند.

به گفته مدیر عامل فرابورس تا کنون هیچ اوراق بدهی در فرابورس با یک ریال نکول مواجه نشده و این در حالی است که وضعیت ضمانت این اوراق و بانک هایی که ضامن آنها هستند باتوجه به چالش های امروز صنعت بانکداری بسیار مهم است. ضمانت این اوراق یکی از چالش های سیستم بانکی است که به همین دلیل بازار بدهی شکل گرفته و دولت با ضمانت خود اوراق بدهی را منتشر می کند. اما اوراق شهرداری ها از ضامن بانکی برخوردارند و پیگیری هایی با ضامنان این اوراق و شهرداری در حال انجام است تا مبلغ اسمی اوراق مشارکت سررسید شده پرداخت و دارندگان اوراق به پول خود برسند.