میانگین بازده بازار سهام، ۵.۶ درصد | اثر سخاب ‌روی بورس

لینک کوتاه: http://sakhab.ir/E28an

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک، هفته قبل از شتاب رشد بازار سهام کاسته شد وحتی میانگین بازده بازار فرابورس روند نزولی را سپری کرد، با این حال میانگین بازده سرمایه‌گذاری در بورس همچنان مثبت است اما حجم و ارزش معاملات بازار سهام نسبت به‌مدت مشابه سال قبل کمتر شده است…….

(این مطلب خلاصه شده است)

پربازده‌ترین سهام

اطلاعات آماری نشان می‌دهد در هفته قبل سهامداران گروه حمل‌ونقل و ارتباطات بیشتر از همه سود کردند و در طول یک هفته ۱۱درصد بازده در حساب‌های خودثبت کردند. پس از این صنعت، گروه زراعت و خدمات وابسته با ۷٫۲درصد و گروه محصولات چوبی با ۳درصد رشد در جایگاه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

هفته قبل همچنین گروه استخراج سایر معادن با ۳٫۴درصد نزول قیمت مواجه شد، سهامداران گروه کاشی و سرامیک و چاپ و نشر هم از دیگر زیان دیده‌های هفته قبل بودند وبه‌ترتیب با ۳٫۳و ۲٫۷درصد افت کردند. این اطلاعات همچنین نشان می‌دهد در یک‌ماه گذشته سهامداران صنعت استخراج زغال‌سنگ با ۲۴درصد رشد قیمت سهامشان مواجه شده‌اند.

این بیشترین میزان رشد قیمت در طول یک‌ماه است. در این مدت همچنین سهامداران گروه فلزات اساسی به‌طور میانگین ۲۰درصد به دارایی هایشان اضافه شده است.اما در همین مدت سهامداران محصولات کاغذی با ۱۳درصد زیان مواجه شده‌اند.

اثر سخاب ‌روی بورس

با وجود بازده ۵٫۶درصدی بازار سهام از ابتدای سال تاکنون میانگین بازده سرمایه‌گذاری در بورس از ۱۰روز پیش تاکنون در حال کاهش است، در این دوره حجم مبادلات بورس هم به‌عنوان مهم‌ترین نماگر بازار با روند نزولی همراه بوده است و ارزش روزانه مبادلات به زحمت به ۲۵۰میلیارد تومان می‌رسد.

به اعتقاد تحلیلگران رشد بازده اسناد خزانه اسلامی بانکی معروف به سخاب از دلایل کاهش بنیه بورس بوده است چرا که نقدینگی در حال خروج از بازار سهام و ورود به بازار اسناد خزانه بانکی است. با این شرایط به‌نظر می‌رسد اجاره واحد‌های مسکونی و همینطور بازار غیربورسی اسناد خزانه اسلامی روزبه‌روز رونق بیشتری بگیرد. هم‌اکنون نرخ سود اسناد خزانه‌ای که در بازار سرمایه دادوستد می‌شود در محدوده ۲۱درصد است.

سال قبل وقتی دولت با اعتراض سهامداران مواجه شد معاملات اسناد خزانه اسلامی را به خارج از سامانه معاملات بازار سرمایه منتقل کرد. فعالان بازار سرمایه عمده‌ترین دلیل زیان بورس را در سال قبل نرخ سود بالای اسناد خزانه اسلامی ارزیابی می‌کردند و این رویه در سال‌جاری هم ادامه یافته است به‌طوری که هم‌اکنون نرخ سود اسناد خزانه بانکی به مرز ۳۲درصد رسیده است.