شاخص بورس ۱۸۶ واحد بالا رفت/عقبگرد ۱۲ پله ای فرابورس

لینک کوتاه: http://sakhab.ir/0CKDZ

در معاملات امروز گروه فلزی و معدنی در صدر گروه های جذاب قرار گرفتند؛ به طوری که گروه فلزات اساسی در معاملات امروز صدرنشین بورس شد.
در این گروه ۲۰۲ میلیون سهم به ارزش ۴۶۵ میلیارد ریال داد و ستد شد.
گروه کانی های فلزی به ارزش ۳۸۹ میلیارد ریال و خودرو به ارزش ۱۳۹ میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص داد.
در رده چهارم، گروه فراورده های نفتی با معاملاتی به ارزش ۱۳۶ میلیارد ریال جای گرفت.
گروه شیمیایی با معاملاتی به ارزش ۱۰۱ میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود کرد.
در معاملات امروز یک میلیارد و ۴۴۲ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۲ هزار و ۹۸۹ میلیارد ریال در ۷۰ هزار و ۸۳۷ نوبت خرید و فروش شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، ۵۹ واحد رشد کرده اما شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، ۲۳ واحد افت کرده است.
شاخص قیمت (هم وزن) که بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است، ۱۷ واحد پایین آمده، اما شاخص آزاد شناور که بیانگر آن بخش از سهام شرکت هاست که قابل معامله در بورس باشد، ۲۹۵ واحد بالا رفته است.
شاخص بازار اول که به شرکت هایی اختصاص دارد که از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور شرایط بهتری دارند، ۱۴۶ واحد و شاخص بازار دوم بورس ۳۱۱۸ واحد رشد کرد.
نمادهای فملی (ملی صنایع مس)، ومعادن (توسعه معادن و فلزات)، تاپیکو (سرمایه گذاری نفت وگاز تامین) و فولاد (فولاد مبارکه) در معاملات امروز بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بر جای گذاشت، در مقابل شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، شتران (پالایش نفت تهران) و پارسان (نفت وگاز پارسیان) بیشترین تاثیر منفی را داشتند.
مبادلات فرابورس ایران در پنجمین روز آذرماه با نقل و انتقال ۲۷۰ میلیون ورقه به ارزش یک‌هزار و ۵۸۱ میلیارد ریال پایان یافت و شاخص فرابورس نیز پس از چند روز صعود بی‌وقفه، با افت همراه شد.
در معاملات امروز، نماد معاملاتی شرکت فرآورده‌های غذایی و قند چهارمحال، با توجه به اطلاعات دریافتی مبنی بر تعدیل با اهمیت پیش‌بینی عملکرد سال مالی ۱۳۹۶ متوقف و نماد معاملاتی شرکت قاسم ایران پس از ارائه اطلاعات پیش‌بینی بازگشایی شد.
شاخص کل فرابورس پس از چند روز رشد، با افت ۱۲ واحدی همراه شد که عمده بار منفی بر این نماگر از جانب نمادهای پالایشی، پتروشیمی و یک نماد از گروه فلزات اساسی رقم خورد.
همچنین امروز، ۸۷ هزار ورقه اوراق تسهیلات مسکن به ارزش بیش از ۶۵ میلیارد ریال داد و ستد شد.
قیمت اوراقی که امروز در این تابلو معامله شد به دور از نوسان محسوس نسبت به روزهای گذشته در بازه ۷۴۳ هزار تا ۷۵۹ هزار ریال قرار داشت. همچنین تسه آبان ماه ۹۶ بالاترین حجم و ازش معاملاتی را به خود اختصاص داد.
در بازار اوراق با درآمد ثابت نیز ۹۸۴ هزار ورقه به ارزش حدود ۸۹۶ میلیارد ریال مبادله شد و «اخزا۶۱۱» که به تازگی در این بازار عرضه اولیه شده بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را در اختیار گرفت.
اکنون نرخ موثر بازده تا سررسید اسناد خزانه‌ اسلامی در نمادهای سخاب۳ تا سخاب ۷ و اخزا۶۱۱ از ۱۵٫۰۹ تا ۱۹٫۲۹ درصد در بازار اوراق با درآمد ثابت در نوسان است.