«سخاب» در صدر معاملات فرابورس

لینک کوتاه: http://sakhab.ir/Yl7uO

پس از رشدهای چشمگیر قیمت فلزات اساسی در تابستان و ثبت رکوردهای تاریخی به‌نظر می‌رسد که قیمت جهانی کالاها در وضعیت پایداری قرار گرفته است. در چنین فضایی بازار در انتظار گزارش عملکرد نمادهای وابسته به بازارهای جهانی است. بنابراین تحت تاثیر این فضا، تقاضا برای اسناد خزانه اسلامی افزایش یافت تا بدین طریق بازدهی بدون ریسک نصیب دارندگان این اوراق شود و شمار دیگری از سهامداران در پی نوسان‌گیری در تک‌نمادهایی چون گروه صنایع غذایی پارس بودند. دیروز حجم معاملات تک‌نماد گروه محصولات کاغذی فرابورس بیش از هفت میلیون سهم رقم خورد که این میزان معامله، نزدیک دو‌برابر میانگین هفتگی آن بود. به این ترتیب شاخص محصولات کاغذی فرابورس، نزدیک ۲ درصد رشد روزانه را تجربه کرد و با احتساب معاملات روز گذشته، با افزایش بیش از ۱۰ درصد در طول هفته اخیر همراه شد. حجم معاملات اسناد خزانه اسلامی بانکی نیز در روز گذشته افزایش داشت، چنان‌که معامله در نماد «سخاب۴» نسبت به روز قبل(یکشنبه) نزدیک دو‌برابر شد. بر همین اساس اوراق «سخاب» روز گذشته بیشترین ارزش معاملات فرابورس را به نام خود ثبت کردد. نگاهی به جدول بیشترین ارزش معاملات نیز نشان می‌دهد که اوراق اسناد خزانه بانکی صدرنشین ارزش معاملات شدند و نماد «سخاب۴» با ارزش بیش از ۴۸ میلیارد تومان، بیشترین ارزش معاملاتی فرابورس را به ثبت رساند.از رخدادهای دیروز، انتشار گزارش فعالیت ماهانه شرکت پتروشیمی مارون در سامانه کدال بود. بر اساس این گزارش، تولیدات شرکت پتروشیمی مارون در ماه شهریور به میزان ۴/ ۲ درصد رشد داشته است. همچنین داده‌های این گزارش، از افزایش بیش از ۱۲ درصدی درآمد ماهانه این شرکت حکایت دارد. با این وجود، روند معاملات بازار در روز گذشته گویای این است که سرمایه‌گذاران و فعالان بازار واکنش معناداری به انتشار این گزارش نشان ندادند و تنها ۲۷ نفر از سهامداران حقیقی آن اقدام به فروش حدود ۹ هزار و ۵۰۰ سهم این نماد کردند.

جزئیات معاملات

دیروز حدود ۲۰۱ میلیون ورقه بهادار در ۳۳هزار و ۴۹۴ نوبت معاملاتی در کل بازارهای فرابورس دست‌به‌دست شد. ارزش کل معاملات نیز بیش از ۱۸۰ میلیارد تومان به ثبت رسید. از این میزان معامله، خریدوفروش حدود ۹۰ میلیون سهم به ارزش حدود ۳۰ میلیارد تومان به بازار اول و دوم فرابورس اختصاص یافت که نزدیک ۱۵ درصد ارزش کل معاملات فرابورس است. در میان تغییرات قیمتی، نماد معاملاتی شرکت تازه‌وارد «ریشمک» با رشد نزدیک ۵ درصدی بیشترین افزایش قیمت در میان شرکت‌های فرابورسی را به نام خود ثبت کرد. از سوی دیگر نماد معاملاتی شرکت کشت و صنعت شهداب ناب خراسان و صنعتی و معدنی شمال‌شرق شاهرود به ترتیب با افت قیمت ۱/ ۴ و ۸/ ۳ درصد، بیشترین کاهش قیمت در فرابورس را رقم زدند. همان‌طور که اشاره شد، نماد معاملاتی گروه صنایع کاغذی پارس با جابه‌جایی حدود ۵/ ۷ میلیون سهم، به ارزش ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان، بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را در میان شرکت‌های فرابورس به‌ثبت رساند. نماد معاملاتی شرکت‌های مبین‌وان‌کیش و هتل کوثر اصفهان نیز پربیننده‌ترین نمادهای دیروز فرابورس بودند.

فروش بیشتر «حقیقی»ها

بررسی روند معاملات روز گذشته حاکی از فروش بیشتر سهام از جانب اشخاص حقیقی بود. چنان‌که شاهد جابه‌جایی یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومانی از سبد سهامداران حقیقی به پرتفوی اشخاص حقوقی بودیم. به این ترتیب، اشخاص حقیقی در معاملات نمادهای معاملاتی شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه، هتل پارسیان کوثر اصفهان و پالایش نفت لاوان بیشتر فروشنده بودند تا خریدار.بر همین اساس بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار سهم این سه نماد به سبد سهامداران حقوقی منتقل شد. از سوی دیگر، بیشترین خرید خالص سهامداران حقیقی در نمادهای ریل‌پرداز‌سیر و آتیه داده‌پرداز و ریل‌سیر‌کوثر به ثبت رسید. بنابراین با حمایت اشخاص حقیقی، شاخص گروه حمل و نقل فرابورس در روز گذشته نزدیک یک‌درصد رشد کرد.

«سخاب»ها در کانون توجه

در بازار اوراق با درآمد ثابت نیز نزدیک یک میلیون و ۳۰۰ هزار ورقه در ۶۶۰ نوبت معاملاتی دست‌به‌دست شد. ارزش معاملات این اوراق به میزان ۱۲۴ میلیارد تومان ثبت شد. خریدوفروش حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار ورقه به بازار اسناد خزانه اسلامی تعلق گرفت که بیش از ۶۰ درصد ارزش کل معاملات فرابورس را به ثبت رساند. نماد «سخاب۴» با رشد ۱۲/ ۰ درصدی، بیشترین افزایش قیمت را در میان این اوراق تجربه و نرخ سود موثر ۸/ ۱۹ درصدی را نصیب دارندگان این اوراق کرد. همان‌گونه که اشاره شد، این نماد بیشترین حجم و ارزش معاملات در میان «سخاب»ها را به خود اختصاص داد.