رکوردشکنی آیفکس در گرم‌ترین هفته بازار سرمایه ادامه یافت

لینک کوتاه: http://sakhab.ir/7MSJC

متغیرهای معاملاتی بازار فرابورس هفته‌ای سبز و صعودی را پایه به پای شاخص کل و ارزش بازار تجربه کرد و به ترتیب حجم، ارزش و تعداد دفعات معاملات در مجموع بازارهای نه‌گانه فرابورس ۱۰، ۱۷ و ۱۱ درصد افزایش یافت.

آخرین هفته معاملاتی فرابورس ایران در خردادماه ۹۷ با تداوم رکوردشکنی شاخص کل و ثبت بازدهی خیره کننده این نماگر ادامه یافت که در پی آن آیفکس توانست از ابتدای سال تاکنون تا ۱۳ درصد رشد کند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و بنابر اعلام روابط عمومی فرابورس ایران، در هفته معاملاتی منتهی به ۳۰ خردادماه شاخص کل در بالاتر از یک‌هزار و ۲۴۱ واحدی ایستاد و میزان رشد خود در هفته گذشته را به ۸ و از ابتدای سال به ۱۳ درصد رساند. همزمان ارزش بازار فرابورس نیز ۴ درصد طی هفته قبل افزایش یافت و از ابتدای خرداد تا سی‌ام این ماه ۶ درصد رشد کرد.

متغیرهای معاملاتی بازار فرابورس نیز هفته‌ای سبز و صعودی را پایه به پای شاخص کل و ارزش بازار تجربه کرد و به ترتیب حجم، ارزش و تعداد دفعات معاملات در مجموع بازارهای ۹گانه فرابورس ۱۰، ۱۷ و ۱۱ درصد افزایش یافت. در مجموع بازارها شاهد تغییر مالکیت ۲ هزار و ۷۲۳ میلیون ورقه به ارزش ۱۲ هزار و ۵۲۳ میلیارد ریال بودیم که این میزان دادوستد طی ۲۳۷ هزار نوبت رقم خورد.

رصد مبادلات بازارها حاکی از آن است به ترتیب در بازارهای اول، دوم و پایه تعداد ۳۴۷، یک‌هزار و ۴۳۸ و ۸۵۲ میلیون سهم به ارزش ۶۱۷، ۳ هزار و ۲۰۱ و یک‌هزار و ۳۱۱ میلیارد ریال دست به دست شده و حجم معاملات در این سه بازار حداکثر تا سطح ۲۹ درصد رشد کرده است. ارزش معاملات نیز در حالی در بازار اول ۱۲ درصد کاهش یافت که در دو بازار دوم و پایه به ترتیب ۴۵ و ۲۸ درصد رشد را به ثبت رساند.

بازار ابزارهای نوین مالی نیز با دادوستد ۸۶ میلیون ورقه به ارزش ۷ هزار و ۳۹۲ میلیارد ریال شاهد افزایش ۷۷ و ۹ درصدی در حجم و ارزش مبادلات انجام‌شده در این بازار بود. اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا۶۲۱۱» با تاریخ سررسید ۲۲ مرداد ۹۷ دوشنبه هفته گذشته در این بازار عرضه شد و هر ورقه از آن ۹۶۶ هزار ریال قیمت خورد. تعداد کل این اوراق ۵ میلیون ورقه به ارزش ۵ هزار میلیارد ریال است.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله به عنوان یکی از ابزارهای معاملاتی در بازار ابزارهای نوین مالی، هفته گذشته را با رونق دادوستدها پشت سر گذاشت. بدین ترتیب افزایش ۹۱ و ۱۰۹ درصدی حجم و ارزش دادوستدها در ETFها رقم خورد. معاملات اوراق بدهی اما نوسان محسوسی را در مقایسه با هفته پیشین تجربه نکرد و به نقل و انتقال بیش از ۶ میلیون ورقه به ارزش ۵ هزار و ۹۵۱ میلیارد ریال بسنده کرد. اوراق تسه نیز با کاهش معاملات روبه‌رو شد.

در تابلوهای معاملاتی بازار پایه نیز در حالی با کاهش معاملات در تابلو الف روبه‌رو بودیم که سهامداران اقبال زیادی به دادوستدها در تابلوهای ب و ج نشان دادند و در پی آن تا سطح حداکثر ۱۸ درصد حجم و ۳۱ درصد ارزش معاملات در این تابلوها افزایش یافت.

در نهایت در مجموع معاملات خرد بازار سهام شاهد تغییر مالکیت ۵ هزار و ۷۷ میلیارد ریال سهم بودیم که ۳۰ درصد از این رقم به گروه فلزات اساسی اختصاص داشت. گروه‌های شیمیایی و هتل و رستوران نیز با سهم ۱۴ و ۸ درصدی از ارزش کل معاملات خرد بازار سهام در جایگاه دوم و سوم ایستادند.