رقیبی جدی به نام سخاب

لینک کوتاه: http://sakhab.ir/OURzG

آنچه میتواند بورس تهران را به دینامیسم و تحرک بیشتری وادارد، همانا تعیین وزرای جدید اقتصادی دولت و سیاست ها و برنامه های اقتصادی آنها است که اگر به سمت سیاست های پولی و مالی انبساطی سوق یابد، میتواند مملکت و اقتصادمان را از رکود مزمنی که دچار آن است، رهایی بخشد. در غیر این صورت و با تداوم وضعیت و سیاستهای اقتصادی فعلی، شاهد تغییر چندانی در اوضاع نخواهیم بود

بالاخره دوره دوازدهم دولت از امروز به طور رسمی آغاز شد و دولت آقای روحانی به زودی لیست کابینه خود را به مجلسیان معرفی خواهد کرد. سپس تأیید مجلس برای تک تک وزیران اعلامی لازم است تا کابینه جدید نیز از اوایل شهریور ماه جاری فعالیت خویش را آغاز کند.

رقیبی جدی به نام سخاب

حافظ عزیزی نقش با بیان مطلب بالا به عصرمالی گفت: همانطور که انتظار می رفت، بورس تهران پس از رشد خوب چند هزار واحدی طی ماه های اخیر که متعاقب رشد قیمت کامودیتی ها در بازارهای جهانی صورت گرفت، اینک در فاز اصلاح و استراحت فرو رفته و برای صعود بیشتر، نیاز به کسب انرژی و نیروی کافی دارد.

وی با اشاره به اینکه بدون شک در صورتیکه تیم اقتصادی دولت در کابینه جدید تغییر یابد شاهد گشایش های عمده ای در فضای کسب و کار و فعالیت های اقتصادی کشور خواهیم بود، ابراز داشت: در غیر این صورت و با تمدید حضور وزرای فعلی، انتظار نمی رود تغییر خاصی در سیاستها و برنامه های اقتصادی دولت صورت گیرد که آن نیز نتیجه ای جز ادامه وضعیت موجود به همراه نخواهد داشت.

این کارشناس کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تصریح کرد: پیش از این و متعاقب افزایش و رونق خوبی که در کامودیتی ها و بازار نفت رخ داد، سهام مرتبط با این مواد و محصولات با استقبال گرم بازار و جذب نقدینگی در پوزیشن خرید مواجه شدند که اینک به استراحت نشسته اند.

وی تاکید داشت: البته این بدان معنی نیست که قیمتها در کلیه نمادها به اوج و نقطه اشباع رسیده اند چراکه همیشه در بازار، سهام زیر ارزش ذاتی واقع شده (البته به طور انگشت شمار) یافت میشود و انگیزه خرید و سرمایه گذاری در بازارهای سهام همواره وجود دارد.

عزیزی با اشاره به اینکه به رغم فشار فروش و عرضه های سنگین صورت گرفته در بازار امروز، شاهد مقاومت خوب شاخص کل و حتی پیشروی ۱۱۸ واحدی آن به اعماق کانال ۸۱ هزار واحدی بودیم، گفت: این نفوذ و پیشروی تا بدانجا ادامه داشت که شاخص خود را به عمق ۸۱٫۳۸۴ واحدی نیز رساند و به رنگ سبز در آمد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: حجم و ارزش معاملات نیز بالغ بر ۳۱۱٫۱۱ میلیارد تومان (البته با احتساب اوراق مشارکتها و خزانه و معاملات بلوکی) بود که بالغ بر ۱۷۱ میلیارد تومان از آن در بازار سهام و مابقی به ارزش ۱۴۰ میلیارد تومان در فرابورس صورت گرفت.

وی در خصوص پیش بینی بازار فردا هم خاطرنشان کرد: با آنکه بسیاری از فعالان بازار انتظار داشتند به زودی شاهد در هم شکستن مقاومت شاخص کل در مدار ۸۱۵۰۰ درجه و پیشروی آن در کانال جدید باشیم، ولی عملا چنین چیزی عملی نشد و شاهد عقب نشینی و پسروی شاخص هستیم. امری که با افت قیمت کامودیتی ها و بهای نفت، تشدید، و با افزایش بهای کامودیتی ها و نفت … تقویت خواهد شد.

عزیزی با اشاره به اینکه هفته جاری، هفته ای سرنوشت ساز برای کلیه فعالان بازار و سرمایه گذاران در این بخش از فعالیت های اقتصادی خواهد بود، گفت: در این میان، آنچه میتواند بورس تهران را به دینامیسم و تحرک بیشتری وادارد، همانا تعیین وزرای جدید اقتصادی دولت و سیاست ها و برنامه های اقتصادی آنها است که اگر به سمت سیاست های پولی و مالی انبساطی سوق یابد، میتواند مملکت و اقتصادمان را از رکود مزمنی که دچار آن است، رهایی بخشد. در غیر این صورت و با تداوم وضعیت و سیاستهای اقتصادی فعلی، شاهد تغییر چندانی در اوضاع نخواهیم بود.

این تحلیلگر بازار سرمایه در پایان یادآور شد: وضعیت معاملات این روزهای بازار سرمایه ایران نشان می‌دهد که رشد اخیر شاخص صرفا در سایه رشد نمادهای شاخص‌ساز رخ داده و اکثر سهام شرکت‌ها در محدوده قیمتی یک ماه پیش خود قرار دارند. به طور ویژه افت نمادهای پالایشی پس از تعدیلات مثبت و عدم اقبال به سهام گروه فلزات علی‌رغم چشم‌انداز افزایشی سودآوری نشان می‌دهد که بازار همچنان در تردید برای خرید به سر می‌برد. به ویژه آن‌که به دلیل حساسیت بخش زیادی از فعالین بازار به مقاومت‌های شاخص شاهد احتیاط بیشتر در طرف تقاضا هستیم.

عزیزی تاکید کرد: از این رو عدم باور فعالین بزرگ بازار سرمایه به تغییرات بنیادین پیش روی صنایع مهم‌ترین دلیل احتیاط در طرف تقاضا است. در مقطع کنونی بازار سهام با رقیب جدی به نام “سخاب” مواجه شده که بازدهی این اوراق، بازدهی هر نوع ابزار سرمایه‌گذاری دیگری را با چالش جدی مواجه کرده است. باید توجه کرد که بخشی از دلایل بالا بودن بازدهی سخاب ناشی از صرف ریسک نقدشوندگی است که در خارج از بورس قابل معامله است. در واقع اعتراضات سال گذشته فعالین بازار سهام در خصوص عرضه‌ “اخزا” در بازار و تصمیم مسئولین بازار به خارج کردن این اوراق از بازار سرمایه، به جای رونق بیشتر بازار سهام در نهایت منجر به افزایش بازدهی سخاب شده که رقیب جدی برای بازار خواهد بود