جذب سرمایه گذاری خارجی در بورس از طریق سبد دارایی

لینک کوتاه: http://sakhab.ir/3Zwn7

شاپور محمدی در خصوص وضعیت سرمایه گذاری خارجی در بازار سرمایه کشور و بین المللی شدن بورس، اظهار کرد: بازار سرمایه کشور برای حرکت به سمت بین المللی شدن باید عضو نهاد های بین المللی مانند آیسکو باشد؛ البته هم اکنون بورس ایران عضو ناظر این نهاد بین المللی است.

وی از برنامه این سازمان برای تبدیل عضو ناظر آیسکو به عضو عادی خبر داد و اظهارداشت: امیدواریم این برنامه به سرعت عملیاتی شود. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین از برنامه ریزی برای افزایش میزان سرمایه گذاری خارجی از طریق سرمایه گذاری در سبد دارایی خبر داد و اظهارداشت: هم اکنون بیش از دو هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری خارجی در بازار سهام انجام شده که بیشتر آن پس از برجام بوده است.

محمدی خاطر نشان کرد: بر اساس برنامه ریزی ها قرار است سرمایه خارجی بیشتری در بازار سرمایه جذب شود و به سمت بین المللی شدن گام برداریم. وی ادامه داد: سازمان بورس همچنین پیگیری هایی را برای ارایه اطلاعات بازار سهام در سایت های بین المللی ایران انجام داده و مرکز مالی ایران نیزدر این زمینه اقدامات زیادی را انجام داده است.

چندی پیش قرارداد همکاری مرکز مالی ایران با شرکت یونانی اینفورکس به عنوان یکی از موسسات بزرگ و معتبر در دنیا با هدف ارائه اطلاعات استاندارد و به روز بازار سرمایه ایران به سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی دنیا منعقد شد.

همچنین این شرکت همکاری‌هایی با بورس اوراق بهادار آتن، بورس اوراق بهادار قبرس، بورس فلزات لندن و دویچه بورس داشته است، به‌گونه‌ای که بسیاری از اطلاعات معاملاتی و مالی بورس‌های معتبر دنیا از طریق اینفورکس عرضه می‌شود.

علی نقوی مدیرعامل مرکز مالی ایران نیز گفته بود، توسعه همکاری‌های بین‌المللی و دسترسی سرمایه‌گذاران خارجی به اطلاعات مالی شرکت‌های ایرانی از اهداف این همکاری اعلام کرد. طبق این قرارداد مرکز مالی ایران اطلاعات معاملات سهام و سایر ابزارهای مالی منتشر شده در بازار سرمایه ایران را در اختیار اینفورکس قرار خواهد داد تا این شرکت از طریق سامانه‌های متعلق به خود به سرمایه‌گذاران خارجی ارائه ‌کند.