تقویت ۲۳۳ واحد شاخص کل بورس

لینک کوتاه: http://sakhab.ir/0Y1OA

بورس تهران امروز با تقویت حجم معاملات سهام با معاملات درون گروهی حقوقی‌ها شاهد پیشرو شدن گروه حمل و نقلی‌ها بود؛ بازاری که همچنان به دنبال تک سهم‌های شناور بازار است.
شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز یکشنبه ۲۶ شهریور ماه ۹۶ با افزایش ۲۳۳ واحدی روی رقم ۸۳ هزار و ۹۱۶ واحد ایستاد.

شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۶۷ واحدی عدد ۱۷ هزار و ۶۵۶ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۲۱۸ واحدی به رقم ۹۱ هزار و ۴۴۳ واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۱۱۰ واحدی به رقم ۵۸ هزار و ۲۹۲ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۷۹۴ واحدی عدد ۱۸۵ هزار و ۶۵۹ واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با کاهش ۲ واحدی به رقم ۹۴۹ واحد رضایت داد.

براساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی همراه اول با ۷۵ واحد، کشتیرانی با ۴۰ واحد و فولاد مبارکه با ۲۸ واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های پالایش نفت اصفهان با ۲۲ واحد ، آسان پرداخت پرشین با ۱۷ واحد و سایپا با ۱۰ واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۳۷۴ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از یک میلیارد و ۶۳۵ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۱ هزار و ۳۸ نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های سرمایه‌گذاری دارویی تامین، اوراق اختیار فروش تبعی سرمایه‌گذاری دارویی تامین، اوراق مشارکت لیزینگ رایان سایپا، اوراق مشارکت میدکو، واحدهای سرمایه‌گذاری جسورانه یکم آرمان آتی، سرمایه‌گذاری مسکن زاینده‌رود، پشم‌بافی توس، سیمان لارستان و ورزیران از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد شرکت‌های مهندسی مرآت پولاد، تولید سموم علف‌کش متوقف شدند.

امروز همچنین پذیره‌نویسی بیش از ۲ میلیون حق تقدم استفاده نشده زرین معدن آسیا برای ۹ روز معاملاتی آغاز شد؛ همچنین امروز بیش از ۳۳ میلیون ورقه اوراق اسناد خزانه اسلامی در نماد سخاب ۴۱ در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس به منظور عرضه روانه میز فروش شد.

در عین حال ۲۳ درصد از سهام تولید محور خودرو از سوی شرکت ایران خودرو دیزل به قیمت پایه هر سهم ۴۰۴۵ ریال به صورت یکجا و نقد و یا اقساط روی میز عرضه بورس تهران قرار گرفت و فروش رفت.

امروز در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد کمتر از ۵۷۷ میلیون سهم فولاد مبارکه به ارزش بیش از ۱۰۹ میلیارد و ۷۹۲ میلیون تومان از سوی سهامدار عمده کد به کد شد.

در ملی صنایع مس ایران نیز بیش از ۴۴۳ میلیون سهم به ارزش کمتر از ۹۵ میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده معامله شد.

۱۲۴٫۵ میلیون سهم کشتیرانی ج.ا.ا اما به ارزش ۴۹٫۵ میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده انتقال یافت؛ همچنین بیش از ۴۱٫۵ میلیون سهم توسعه معادن و فلزات به ارزش بیش از ۶ میلیارد تومان میان سهامداران عمده این سهم با معاملاتی انتقالی مواجه شد.

براساس این گزارش امروز ۲۰ میلیون سهم معدنی و صنعتی چادرملو به ارزش بیش از ۳ میلیارد تومان کد به کد شد و در صندوق درآمد ثابت امین یکم فردا نیز ۲۰ میلیون ورقه به ارزش ۲ میلیارد تومان به کدهای انتقالی سهامدار عمده جابجا شد.

امروز کمتر از ۱۵ میلیون سهم بیمه سینا به ارزش ۱٫۵ میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده این سهم همراه شد و در گروه صنعتی سپاهان نیز ۶ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱٫۵ میلیارد تومان کد به کد شد و درنهایت اندکی بیش از ۳٫۵ میلیون سهم کارتن ایران به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان کد به کد شد.

براساس این گزارش امروز معاملات درون گروهی و کد به کد سهامداران عمده بویژه در گروه معدنی‌ها در حالی مورد توجه گروه فلزات اساسی و سنگ آهنی‌ها قرار گرفت که با افزایش اقبال خریداران اغلب حقوقی سهام در گروه حمل و نقل باعث شد، تا این گروه پیشرو سایر گروه‌های بازار سهام باشد.

به گزارش فارس، امروز بازار سهام بازاری به نسبت پرتحرک بود که پا به پای حقوقی‌ها برای معاملات درون گروهی تلاش می کرد تا فرصتی برای تبیین استراتژی جدید سرمایه‌گذاری در بازه‌های کوتاه مدت بیاید. بازاری که همچنان ترجیح می‌دهد تا بر روی سهم‌های کوچک و برخوردار از سهام شناوری پایین تمرکز کند